Nowoczesne standardy HDMI

Standard HDMI został wprowadzony na rynek w 2003 roku. Od tego czasu był poddawany licznym modyfikacjom, których celem było m.in. zwiększenie przepustowości. Do niedawna standardem były telewizory wyświetlające obraz w rozdzielczości Full HD. Obecnie większość użytkowników decyduje się na 4K. Rozdzielczość 8K pojawiła się nie tylko w telewizorach, ale nawet w kamerach montowanych w nowoczesnych smartfonach. Aby sprawnie przesyłać tak dużą liczbę danych, niezbędne są odpowiednie przewody.

Jaki przewód HDMI wybrać?

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że długość przewodu HDMI nie może przekraczać 15 m. Takie zalecenie wprowadziło HDMI Working Group, czyli organizacja, która czuwa nad jakością standardu HDMI. Posiadając telewizor z matrycą o rozdzielczości 4K i technologią HDR, najlepszym wyborem będzie HDMI 2.0b. W przypadku przewodu krótszego niż 5 m, jego przepustowość wynosi aż 18Gb/s. Maksymalne odświeżanie obrazu wynosi 60 kl/s. Wyższy standard, czyli HDMI 2.1 pozwala na przesył sygnału o maksymalnej rozdzielczości 8K lub 10K i 120 kl/s. Z kolei przepustowość wynosi 48 Gb/s. Ze szczegółami można zapoznać się na wirearea.com.

O Strefa Wiedzy 975 artykułów
Znalazłeś się właśnie w strefie wiedzy. Zanurkuj w oceanie ciekawych informacji, pasjonujących artykułów i przydatnych, życiowych porad!

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


jedenaście − pięć =