Oznakowania używane w transporcie

Przewóz pewnych produktów wymaga zastosowania szczególnych środków ostrożności oraz odpowiedniego oznakowania samochodu. Materiały, zakwalifikowane jako niebezpieczne, muszą zostać właściwie zabezpieczone i jasno informować o potencjalnym zagrożeniu. W związku z tym w czasie transportu pojazdy należy wyposażyć w komunikaty w postaci nalepek czy znaków. W zależności od rodzaju niebezpieczeństwa, owe oznaczenia przyjmują pewne kształty i kolory. Są to tak zwane znaki ADR, które powstały w celu zwiększenia bezpiecznego przewozu.

Najczęściej artykuły niebezpieczne wyróżnione są poprzez naklejenie na nie nalepki przyjmujących postać rombu. Towar łatwopalny oznaczany jest na czerwono, a materiały narażone na wybuch – kolorem pomarańczowym, gazy niepalne lub nietoksyczne zaznaczane są na zielono. Pojazdy ponadto powinny mieć z przodu i z tyłu umieszczone nalepki ze specjalnym kodem, informującym o rodzaju zagrożenia. Warto wyposażyć samochód w odblaski, tak by informacja o zagrożeniu była widoczna, a dzięki temu – kierowcy bardziej ostrożni.

 Gdzie szukać informacji o odpowiednim oznakowaniu samochodu?

Niewłaściwe oznakowanie samochodu może nieść na sobą konsekwencję prawne. W związku z tym, przed wyruszeniem w trasę warto upewnić się, że pojazd spełnia określone normy. Wszelkich informacji na dany temat należy szukać w kodeksach drogowych. Potrzebne naklejki i oznakowania zdobyć można w sklepach motoryzacyjnych czy internetowych. Przykładem strony zawierającej owe produkty jest: http://www.bvformat.poznan.pl/kategoria-produktu/znaki-adr/

Strefa Wiedzy
O Strefa Wiedzy 492 artykuły
Znalazłeś się właśnie w strefie wiedzy. Zanurkuj w oceanie ciekawych informacji, pasjonujących artykułów i przydatnych, życiowych porad!

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


11 − trzy =