Kiedy zgłosić się do neurologa?

Układ nerwowy wpływa na najważniejsze funkcje ludzkiego ciała, ale jednocześnie nie odpowiada za wszystkie zaburzenia występujące w jego funkcjonowaniu. Często bowiem są one wywołane przez czynniki stricte psychologiczne. W związku z tym wiele osób po prostu nie wie, z jakimi konkretnie problemami zdrowotnymi wybrać się do specjalisty neurologa. Podstawowe schorzenia wymagające wizyty w jego gabinecie to m.in. utrata przytomności, niedowład kończyć, dystonia czy przewlekły ból głowy.  

Zaburzenia funkcjonowania mózgu to główny obszar

Najważniejszym rodzajem dolegliwości wymagających natychmiastowej pomocy neurologa są wszelkie zmiany w układzie nerwowym o nagłym przebiegu, takie jak choćby całkowita utrata przytomności, zaburzenia świadomości uniemożliwiające albo w znacznym stopniu utrudniające kontakt z chorym, omamy i urojenia, niedowłady kończyn górnych i dolnych, poważne problemy ze wzrokiem albo słuchem, silne i długo utrzymujące się bóle głowy, kłopoty z utrzymaniem równowagi, a także wszelkie skomplikowane urazy głowy. Istnieją też przypadki mniej pilne, do których zaliczamy w szczególności:

– pogłębiające się problemy z koncentracją, orientacją i pamięcią

– regularne utraty przytomności (narastające z czasem) i częste zawroty głowy

– bóle mięśni i spowolnienie ruchowe

– podejrzenie guza mózgu

– bóle twarzy (którym towarzyszą różne objawy ruchowe) oraz bóle szyi, karku, lędźwi, kończyn i pleców

– nagłe drżenie rąk podczas silnych emocji lub po wypiciu napojów pobudzających (np. kawy)

– zaburzenia snu

Wizyta w gabinecie neurologa bardzo często poprzedza również taki poważny zabieg, jak mniej lub bardziej skomplikowana operacja kręgosłupa

Strefa Wiedzy
O Strefa Wiedzy 492 artykuły
Znalazłeś się właśnie w strefie wiedzy. Zanurkuj w oceanie ciekawych informacji, pasjonujących artykułów i przydatnych, życiowych porad!

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


cztery × 4 =