Przyczyny nieregularnej menstruacji

Właściwy cykl menstruacyjny u kobiet trwa od 21 do 35 dni. Niestety czasami pojawia się poważny problem z regularną miesiączką, który sprawia spory dyskomfort, a nawet w znacznym stopniu utrudnia normalne funkcjonowanie (dotyczy to zwłaszcza młodych dziewcząt i bardzo dojrzałych pań). Z całą pewnością nie wolno go bagatelizować, dlatego najbardziej rozsądnym rozwiązaniem jest zwrócenie się o pomoc do lekarza. Jeśli interesuje nas doświadczony i rzetelny ginekolog w Lublinie działa kilku tego typu specjalistów.

Wiele zależy od wieku kobiety

U dojrzałych pań zbliżających się powoli do okresu menopauzy nieregularna menstruacja wynika zazwyczaj bezpośrednio z zaburzeń hormonalnych, takich jak choćby nadmierna produkcja estrogenów lub prolaktyny czy niedobór ciałka żółtego. Z kolei w przypadku młodych dziewcząt problem ten jest najczęściej związany z kształtowaniem się całego układu hormonalnego bądź tzw. zespołem policystycznych jajników. Jest to choroba objawiająca się występowaniem na jajnikach charakterystycznych torbieli, czyli niewielkich pęcherzyków wypełnionych płynem.

Oprócz tego powodem nieregularności w zakresie miesiączkowania może być: duży stres w pracy lub życiu osobistym, silna depresja, bardzo rygorystyczna dieta, choroba nowotworowa (np. rak jajnika), poważne kłopoty z tarczycą i trzustką, zbyt szybkie tempo życia, a także złe funkcjonowanie układu immunologicznego. Niezależnie od przyczyny, warto zawsze zapisać się na wizytę do wykwalifikowanego ginekologa, który zdiagnozuje źródło problemu i ustali prawidłową ścieżkę leczenia. W przeciwnym razie narażamy się na niebezpieczne konsekwencje zdrowotne.

 

Strefa Wiedzy
O Strefa Wiedzy 492 artykuły
Znalazłeś się właśnie w strefie wiedzy. Zanurkuj w oceanie ciekawych informacji, pasjonujących artykułów i przydatnych, życiowych porad!

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


8 − 7 =