Jak dbać o jamę ustną niemowlaka?

Kiedy maluszek nie ma jeszcze pierwszych ząbków, higiena jamy ustnej niemowlaka przez wielu rodziców jest traktowana nieco po „macoszemu”. Okazuje się, że już od urodzenia można, a nawet trzeba dbać o buzię noworodka. Jest to proces konieczny, kiedy u maluszka pojawią się pierwsze ząbki.

Higiena jamy ustnej już od urodzenia

Rodzice maluszków często zapominają, że właściwe nawyki higieniczne można kształtować już od pierwszych chwil życia dziecka. Do pielęgnacji jamy ustnej wykorzystuje się jałowy gazik, którym owijamy palec. Takie gaziki oferuje dobra ekodrogeria, dzięki czemu są one wolne od chemicznych ulepszaczy i w pełni bezpieczne dla niemowląt. Wystarczy nasączyć wacik przegotowaną wodą i przecierać bezzębne jeszcze dziąsła maluszka, co najmniej raz dziennie. Dzięki temu można usunąć resztki zalegających pokarmów, a dodatkowo jest to dobre ćwiczenie przygotowujące niemowlę do higieny jamy ustnej, gdy pojawią się już pierwsze ząbki.

Pierwsze ząbki – jak dbać o higienę?

O jamę ustną niemowlęcia należy koniecznie dbać, kiedy pojawią się pierwsze zęby. Kiedy ząbki się wyrzynają, wystarczy ich codzienna higiena kontynuowana przy użyciu gazika. Wówczas do higieny powoli należy włączyć specjalne szczoteczki przeznaczone dla niemowląt, których miękka końcówka delikatnie oczyszcza dziąsła. Często występują w formie silikonowych nakładek na palec. Przy wyrzynających się ząbkach można także wykorzystywać specjalne gryzaki, mające delikatne działanie oczyszczające, które jednocześnie przyniosą ulgę niemowlęciu.

Strefa Wiedzy
O Strefa Wiedzy 492 artykuły
Znalazłeś się właśnie w strefie wiedzy. Zanurkuj w oceanie ciekawych informacji, pasjonujących artykułów i przydatnych, życiowych porad!

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


5 × 1 =