Trening Umiejętności Społecznych

Trening Umiejętności Społecznych, w skrócie TUS, powstał z myślą o osobach mających trudności z interakcjami międzyludzkimi i poprawnym zaadaptowaniem się w społeczeństwie.

Świat nadmiernie wrażliwych

Terapia tego rodzaju sprawdza się zwłaszcza w przypadku dzieci i nastolatków, choć odnotowuje się wyraźną poprawę również wśród dorosłych pacjentów. TUS stanowi przydatne wsparcie przy ogólnych zaburzeniach rozwojowych (autyzm i zespół Aspergera) oraz behawiorystycznych (ADHD, zachowania agresywne). Bywa stosowany jako dodatkowa forma treningu wśród cierpiących na depresję, schizofrenię, fobię społeczną, czy też posiadających osobowość unikającą.

Terapia otwierania się na drugiego człowieka

W trakcie grupowych spotkań potencjalny pacjent ma szansę poznać różne metody efektywnej komunikacji. Nauka utrzymywania poprawnych relacji odbywa się dwojako – na zasadzie obserwacji pozostałych uczestników oraz odgrywania ról. Materiał z zajęć jest każdorazowo nagrywany, a później przedyskutowywany w ramach rozmów sam na sam z terapeutą, dzięki czemu mamy możliwość szybkiej korekty ewentualnych błędów. Kluczową kwestią pozostaje powolne tempo całego treningu, pozytywne zmiany wprowadza się stopniowo, zaś praca nie kończy się w gabinecie specjalisty.

Podczas terapii chory z czasem identyfikuje własne emocje i przyzwyczaja do aktualnych warunków środowiskowych. Odpowiednio interpretuje sygnały okazywane przez inne strony konwersacji, oprócz tego bierze udział w panelach dyskusyjnych, opanowuje asertywność, potrafi wyrazić krytykę i pochwałę. Zajęcia TUS dla dorosłych znaleźć można w ośrodkach prowadzących terapie grupowe, a jeśli interesują nas specjalistyczne przedszkola niepubliczne Szczecin jest jednym z miast wyróżniających się bogatą ofertą dla dzieci dotkniętych wymienionymi problemami. Nie czekajmy i dajmy chorym szansę na nową jakość życia!

Strefa Wiedzy
O Strefa Wiedzy 492 artykuły
Znalazłeś się właśnie w strefie wiedzy. Zanurkuj w oceanie ciekawych informacji, pasjonujących artykułów i przydatnych, życiowych porad!

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


szesnaście + dziesięć =