Jakie znaki odwołuje „koniec zakazów”?

Oczywiste jest, że każdy uczestnik ruchu drogowego posiadający prawo jazdy powinien znać wszystkie znaki drogowe. W przypadku tych o bardziej rozbudowanym znaczeniu bardzo często kierowcy zapominają o tym, co dokładnie one oznaczają. Do grupy znaków często budzących wątpliwości należy znak b 42, o którym potocznie mówi się “koniec zakazów”.

Czy to koniec wszystkich zakazów?

Jest wielce prawdopodobne, że gdyby zapytać kilku kierowców o znaczenie znaku drogowego b 42 to odpowiedzi mogłyby być różne. Cześć z nich powiedziałaby pewnie, że to odwołanie wszelkich zakazów. Nic bardziej mylnego. Szczegółowa specyfikacja tego znaku drogowego mówi wyraźnie, że odwołuje on jedynie następujące znaki:

  1. zakaz zawracania do najbliższego skrzyżowania włącznie,
  2. zakaz wyprzedzania pojazdów silnikowych wielośladowych przez pojazdy silnikowe,
  3. zakaz wyprzedzania pojazdów silnikowych wielośladowych przez samochody ciężarowe,
  4. zakaz używania sygnałów dźwiękowych chyba, że jest konieczne ostrzeżenie o grożącym niebezpieczeństwie,
  5. znak drogowy określający maksymalną dopuszczalną prędkość nie większą niż określona na znaku.

Gdzie można spotkać koniec zakazów?

Znak drogowy “koniec zakazów” stawiany jest na końcowym odcinku drogi, która została objęta kilkoma zakazami. Każdy z wyżej wymienionych znaków zakazu posiada swój własny znak odwołujący go. Natomiast znak drogowy “koniec zakazów” jest skróconą wersją wszystkich znaków drogowych uchylających podane zakazy. Przy próbie zapamiętania bardzo pomocna będzie świadomość, że jest ich dokładnie pięć.

O Strefa Wiedzy 975 artykułów
Znalazłeś się właśnie w strefie wiedzy. Zanurkuj w oceanie ciekawych informacji, pasjonujących artykułów i przydatnych, życiowych porad!

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


2 + 1 =