Jakie wymagania musi spełniać tablica rejestracyjna pojazdu?

Technologie
strefa-wiedzy
Jakie wymagania musi spełniać tablica rejestracyjna pojazdu?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Swoistym znakiem rozpoznawczym każdego samochodu na ulicy jest jego tablica rejestracyjna. W przypadku naszego kraju zawiera ona informacje o województwie i powiecie, w którym auto jest zarejestrowane, a także jego unikalny i indywidualny wyróżnik. W skali kraju nie mogą zdarzyć się dwie tablice o identycznych numerach. Każdy pojazd musi posiadać je z przodu i z tyłu, muszą być dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu. W przypadku niemożliwości odczytania numerów lub braku tablicy możemy otrzymać mandat od policji.

Sposób montażu

Aby tablica rejestracyjna była dobrze widoczna, musi być przede wszystkim poprawnie zamontowana. Rozumie się przez to takie jej przykręcenie do zderzaka bądź innego elementu auta, by była ustawiona równolegle do podłoża i niezagięta. Mocowanie może odbywać się albo za pomocą śrub, albo też z wykorzystaniem specjalnej ramki, które można bez problemu kupić w sklepach. Dzięki nim w tablicy nie trzeba wywiercać otworów, by dokonać przymocowania za pomocą śrub.

Widoczność i czytelność

Tablice muszą być dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu. Oznacza to, że numery nie mogą być niczym zasłonięte, tablica nie może też być brudna. Dlatego co jakiś czas warto sprawdzić, czy na pewno wszystko jest tutaj w porządku. Dodatkowo rejestracja z tyłu musi być podświetlona, do czego zazwyczaj wykorzystuje się zwykłe żarówki. Te potrafią się przepalać w losowych momentach, co może narazić nas na otrzymanie mandatu. Dlatego coraz popularniejsze są lampki led do tablicy rejestracyjnej, które mają o wiele dłuższą żywotność od żarówek, a jednocześnie pobierają znacznie mniej prądu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Piękne dłonie i stopy na lato – jak o nie zadbać?
Piękne dłonie i stopy na lato – jak o nie zadbać?
Lato jest czasem, w którym zdecydowanie częściej eksponujemy swoje stopy ze względu na to, że nosimy odkryte buty. Dłoni z […]