Badania nieniszczące – do czego służą? Co kryje się pod tym terminem?

Technologie
strefa-wiedzy
Badania nieniszczące – do czego służą? Co kryje się pod tym terminem?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Badania nieniszczące (NDT) to rodzaj badań fizycznych, które służą do badania materiałów i komponentów bez powodowania trwałych uszkodzeń. Osiąga się to poprzez zastosowanie technik niszczących lub inwazyjnych, takich jak cięcie w materiale lub pobieranie próbek, w celu sprawdzenia, czy spełniają one normy jakości. Metody NDT są szeroko stosowane w takich branżach jak budownictwo, lotnictwo, energia jądrowa i urządzenia medyczne.

Wady wewnętrzne? Już nie!

Badania nieniszczące (NDT) to proces określania charakteru i stopnia zaawansowania wad materiału, często stosowany w przemyśle wytwórczym lub usługowym. Metody NDT są stosowane do wykrywania wewnętrznych wad materiałów, które nie są widoczne dla ludzkiego oka, takich jak pęknięcia, korozja i porowatość. Badania nieniszczące prowadzą do analizy badanej struktury bez jej uszkodzenia; osiąga się to poprzez zastosowanie różnorodnych przyrządów i technik.

Usługi badań nieniszczących obejmują:

  • Inspekcję wizualną;
  • Badania ultradźwiękowe (UT);
  • Badanie z użyciem cząstek magnetycznych (MT);
  • Badania radiograficzne (RT);

Jak prowadzone są badania?

Inspekcja wizualna: Często pierwszy krok w każdym programie kontroli jakości, kontrola wizualna polega na oglądaniu obiektu gołym okiem w celu sprawdzenia pęknięć lub innych defektów. Kontrola wzrokowa może być przeprowadzana przez przeszkolonych operatorów, którzy wykorzystują swój osąd i doświadczenie do wykrycia wad.

Kontrola cząstek magnetycznych: Ta metoda wykorzystuje pole magnetyczne do wykrywania wad powierzchniowych w obiektach metalowych, takich jak złączki rurowe lub zbiorniki ciśnieniowe.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jakie części w samochodzie mogą ulec zniszczeniu w wyniku zużycia?
Jakie części w samochodzie mogą ulec zniszczeniu w wyniku zużycia?
Każdy samochód zakupiony w salonie przez pewien okres jest praktycznie bezobsługowy. Niestety czas ten nie trwa zbyt długo. Wraz z […]