W jakim celu montuje się amortyzator zawieszenia w pojeździe?

Technologie
strefa-wiedzy
W jakim celu montuje się amortyzator zawieszenia w pojeździe?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Zawieszenie odgrywa wyjątkowo ważną rolę w samochodzie osobowym, ponieważ ma decydujący wpływ na komfort oraz bezpieczeństwo jazdy. Najważniejszym komponentem tego układu jest amortyzator, odpowiadający bezpośrednio za optymalną przyczepność kół do podłoża. Wyróżniamy wersje jednorurowe i dwururowe. Te pierwsze są pozbawione zasobnika kompensacyjnego i muszą być wypełnione olejem hydraulicznym, drugie zaś mają kompaktową budowę i funkcjonują w oparciu o zjawisko ściskania.

Niewielkie elementy o kluczowym znaczeniu

W przeciętnym aucie znajdują się cztery amortyzatory – każdy jest zamontowany przy odrębnym kole. Działają w pełni autonomicznie albo są zintegrowane ze specjalnymi sprężynami. Głównym zadaniem standardowej konstrukcji tego typu jest skuteczne tłumienie drgań wynikających z poruszania się po nierównościach i jednocześnie zagwarantowanie ogumieniu stałego kontaktu z nawierzchnią (co jest spowodowane sprawnym przenoszeniem momentu obrotowego z jednostki napędowej na koła). Pozostałe istotne funkcje to m.in.:

– stabilizowanie maszyny na zakrętach i podczas wykonywania trudnych manewrów (np. wyprzedzania na prostej drodze),

– skracanie drogi hamowania – ma to ogromne znaczenie w okresie zimowym i w warunkach silnych opadów deszczu,

– aktywne wspomaganie wszelkich systemów bezpieczeństwa w zakresie ich poprawnego działania – chodzi o ABS, ASR oraz ESP.

Dodajmy, że każde auto osobowe wymaga zawsze zamontowania dedykowanych amortyzatorów. Przykładowo do Jaguarów X350 znakomicie pasują modele dostępne w poszczególnym specjalistycznym sklepie internetowym https://thomasmarkt.com/748-x350-2003-2007.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak założyć własną szkołę kitesurfingu?
Jak założyć własną szkołę kitesurfingu?
Jeśli masz pasję do kitesurfingu, to powinieneś rozważyć założenie własnej szkoły kitesurfingu. Kitesurfing to sport ekstremalny, który może być uprawiany […]