Jakie elementy są istotne dla prawidłowego działania układu hamulcowego w samochodzie?

Technologie
strefa-wiedzy
Jakie elementy są istotne dla prawidłowego działania układu hamulcowego w samochodzie?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Układ hamulcowy to jeden z najważniejszych mechanizmów, które stanowią wyposażenie samochodu. Wpływa przede wszystkim na bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów, a także pozostałych uczestników ruchu drogowego. W związku z tym wymaga regularnej kontroli i serwisu. Jego podzespoły natomiast należy poddawać systematycznej wymianie w związku z ich eksploatacją. Głównym elementem omawianego układu są klocki i tarcze hamulcowe, które są odpowiedzialne za redukcję prędkości samochodu lub jego całkowite zatrzymanie. Wciskając hamulec, pompa za pomocą przewodów wprowadza płyn hamulcowy wciskający tłoczek, który dociska klocki do tarczy. W wyniku tego działania klocki trą o tarczę, powodując zatrzymanie auta.

Jaka jest rola zacisków hamulcowych?

Ważną częścią układu są także zaciski hamulcowe, które są umocowane na stałe do zwrotnicy koła i posiadają wbudowane tłoczki hamulcowe. Zaciski  dociskają klocki do tarczy i pracują nawet w wysokich temperaturach. Aby mogły pełnić swoją funkcję poprawnie, niezbędne są uszczelki gumowe, których wszechstronny wybór będzie można odnaleźć na następującej witrynie internetowej https://hupex.pl/wyroby-techniczne-gumowe-i-silikonowe/uszczelki-do-zaciskow-hamulcowych/. Ich rolą jest zabezpieczanie układu przed szkodliwym wpływem różnego rodzaju zanieczyszczeń, które mogłyby wpłynąć negatywnie na pracę całego układu. Uszczelki należy dopasować do konkretnego mechanizmu, biorąc pod uwagę jego model, jak i konkretne wersje. Pozostałe elementy układu hamulcowego to między innymi: korektor rozkładu sił hamowania czy pompa hamulcowa.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jakie lampy sprawdzą się w nowoczesnym domu?
Jakie lampy sprawdzą się w nowoczesnym domu?
Atrakcyjny wystrój wnętrz powstaje przy udziale efektownych i funkcjonalnych form wyposażenia. W sklepach proponowane są nie tylko interesujące meble, ale […]