Jak dobrać kaloryczność diety, aby odpowiadała naszemu zapotrzebowaniu na składniki odżywcze?

Zdrowie i medycyna
strefa-wiedzy
Jak dobrać kaloryczność diety, aby odpowiadała naszemu zapotrzebowaniu na składniki odżywcze?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Dieta to sprawa dość skomplikowana, zwłaszcza dla osób początkujących, które nie znają podstawowych pojęć i wskaźników, mających wpływ na sposób odżywiania. Nawet jedząc niesamowicie zdrowo, możemy mieć nadwagę, ponieważ ważna jest ilość spożywanych kalorii.

Od czego zależy zapotrzebowanie kaloryczne?

Kalorie to energia, której nasz organizm potrzebuje do codziennego funkcjonowania. Nawet osoba leżąca cały dzień w łóżku, będzie potrzebowała określonej liczby kalorii, ponieważ organy wewnętrzne stale pracują i utrzymują nas przy życiu.

Na zapotrzebowanie kaloryczne składają się 2 czynniki – PPM i CPM. Podstawowa przemiana materii zależy od naszego wzrostu, wagi i płci – jest to liczba kalorii, którą musimy spożywać w ciągu dnia i pod żadnym pozorem nie powinniśmy jej zaniżać. CPM oznacza całkowitą przemianę materii, w której uwzględnia się dzienną aktywność fizyczną i wówczas otrzymujemy wynik, który informuje nas, ile kalorii mamy spożywać, aby utrzymać wagę. Odejmując od CPM kalorie, tworzymy deficyt kaloryczny, dzięki któremu możemy schudnąć, a dodając, stwarzamy możliwość zwiększenia masy ciała.

Liczenie kalorii, czyli największa zmora

Człowiek nie jest w stanie obliczyć „na oko”, ile kalorii dostarczył swojemu organizmowi w ciągu dnia. Właśnie dlatego warto korzystać z aplikacji, jednak musimy wtedy ważyć poszczególne składniki lub wyszukiwać ich konkretne nazwy. Łatwiejszą formą liczenia jest catering dietetyczny, przykładowo https://www.nutridieta.pl/dostawy/catering-dietetyczny-gliwice/, gdzie wybieramy dietę o określonej kaloryczności i wówczas niczego więcej nie musimy liczyć. Jest to zarówno oszczędność czasu, jak i ewentualnych nerwów, które pojawiają się, gdy obliczenie wartości odżywczych posiłku, sprawia nam problem.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak przygotować się do opróżniania w piwnicy?
Jak przygotować się do opróżniania w piwnicy?
Zakupiłeś wreszcie z żoną wymarzony dom w rejonie Łodzi z dala od wielkomiejskiego hałasu do którego wkrótce razem z dziećmi […]