Badania dla zawodowych kierowców

Bezpieczeństwo na drodze zależy nie tylko od sprawności poruszających się po niej pojazdów, czy rodzaju nawierzchni, ale też od zdrowia osób je prowadzących. Z tego powodu każdy świadomy uczestnik ruchu drogowego nie lekceważy, ani nie podważa sensu przeprowadzania, okresowych badań. Co warto o nich wiedzieć?

Kto musi przejść badanie dla kierowców?

Do niedawna konieczność wykonania badań zarezerwowana była dla kierowców zawodowych, czyli osób spędzających za kierownicą wiele godzin. Mowa tu nie tylko o osobach zajmujących się transportem osób czy mienia, prowadzeniem pojazdów uprzywilejowanych, ale także o przedstawicielach handlowych. Jednak w czasach kiedy posiadanie prawa jazdy stało się już właściwie zjawiskiem powszechnym, prowadzenie pojazdów przestało być domeną kierowców zawodowych. Konieczność regularnego, lub okazjonalnego, korzystania ze służbowego auta dotyczy coraz większej liczby pracowników biurowych. Trzeba pamiętać, że takie osoby również zobowiązane są do posiadania aktualnych badań dla kierowców. Zakresy badań wymaganych dla poszczególnych grup kierowców, a także podstawę prawną, można sprawdzić na http://diagnozis.opole.pl.

Jak wygląda badanie?

Szczegółowość badań jakie przechodzą kierowcy zawodowi oraz osoby korzystające z auta firmowego, jest nieco inna. Osoby zawodowo prowadzące pojazdy oprócz rozmowy z lekarzem muszą przejść też badania wykonywane za pomocą specjalnych urządzeń mierzących refleks oraz poziom koordynacji oko-ręka. Takie badanie w przypadku kierowców do 60 roku życia ważne jest przez 5 lat. Starsi kierowcy muszą powtarzać je co 2,5 roku.

Badania mają na celu sprawdzenie nie tylko ostrości wzroku, ale także sprawności psychicznej osoby prowadzącej auto. Dobry kierowca musi być przygotowany na każde zdarzenie. W sytuacji kryzysowej istotna jest zarówno sprawność, czy też tempo, reakcji jak i umiejętność zachowania przysłowiowej zimnej krwi. Z tego to powodu badania dla kierowców składają się z kilku części pozwalających ocenić kondycję kierowcy, tak pod względem fizycznym, jak psychicznym. 

Strefa Wiedzy
O Strefa Wiedzy 492 artykuły
Znalazłeś się właśnie w strefie wiedzy. Zanurkuj w oceanie ciekawych informacji, pasjonujących artykułów i przydatnych, życiowych porad!

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


20 − 16 =