Podologia – co to jest? Czym się zajmuje podolog?

Zdrowie i medycyna
strefa-wiedzy
Podologia – co to jest? Czym się zajmuje podolog?
Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis

Podologia to w Polsce stosunkowo młoda dziedzina medycyny, która zajmuje się wszelkimi dolegliwościami w obrębie stóp. Wrastające paznokcie, łuszczyca, pękające pięty czy nadmierna potliwość to tylko część z dolegliwości z jakimi można zgłosić się do CM Medicum Warszawa. Ogromna wiedza z zakresu kosmetologii, dermatologii, ortopedii, chirurgii czy diabetologii pozwala za wdrożenie skutecznego leczenia. 

Co to jest podologia i kto może z niej skorzystać?

Jak już wspomnieliśmy podologia jest w Polsce nową dziedziną, z której korzysta coraz więcej pacjentów borykających się z problemami estetycznymi z zdrowotnymi w obrębie stóp i paznokci. W CM Medicum zadbano o usługi związane z kompleksowym leczeniem i profilaktyką schorzeń stóp. Bardzo dużą zaletą, szczególnie dla pacjenta jest wąski zakres działania ograniczający się do jednej części ciała. Dzięki temu zgłębiana przez specjalistów wiedza jest bardzo ukierunkowana i szczegółowa. 

Do CM Medicum mogą się zgłosić osoby z przewlekłymi infekcjami o podłożu grzybiczym, bakteryjnym lub wirusowym, osoby starsze, walczące z nadpotliwością stóp, pękającymi piętami, odciskami, modzelami czy wymagające działań profilaktycznych w kierunku stopy cukrzycowej. Bardzo często wszelkie deformacje paznokci wynikają z przebytych urazów, pojawienia się krwiaków czy utraty paznokcia. Zastanawiając się zatem czym zajmuje się podolog, można powiedzieć, że profilaktyką, diagnostyką i leczeniem wszelkich zmian i nieprawidłowości odnoszących się do stóp.

Podstawowe zabiegi i konsultacje u podologa

Wrastające paznokcie

Jeszcze nie tak dawno w przypadku wrastających paznokci przez wielu chirurgów stosowana była tylko jedna metoda a mianowicie jego ściągnięcie. Niestety w wielu przypadkach nie była to skuteczna metoda. Pacjenci borykali się z ogromnym bólem i dyskomfortem a odrastający paznokieć często ponownie wrastał. Na szczęście rozwój podologii sprawił, że na rynku pojawiły się zabiegi alternatywne. Dziś w większości przypadków stosuje się różnego rodzaju klamry. Przy nawracających wrastania wykonywana jest plastyka wałów okołopaznokciowych. 

Egzostoza podpaznokciowa

Egzostoza podpaznokciowa to zmiana wyglądu płytki paznokciowej związana z guzem dystalnej części paliczka stóp. Problem najczęściej dotyka małe dzieci i młodzież i dotyczy palucha. Rozpoznanie stawiane jest przez chirurga lub podologa. Z uwagi na to, że jest to niezwykle rzadkie schorzenie, warto wcześniej wykonać badanie RTG potwierdzające przerost kostny. W przypadku egzostozy podpaznokciowej niezbędny jest zabieg chirurgiczny.

Pedicure podologiczny

Pedicure podologiczny najczęściej polega na usunięciu modzeli, nagniotków, twardej zrogowaciałej skóry czy obróbce paznokci. O ładne i zadbane stopy nie tylko na lato dbają zarówno panie, jak i panowie. Jest to spowodowane coraz większą świadomością i dbałością o atrakcyjność wizualną. Nie bez znaczenia w kontekście podologii kosmetycznej jest dbałość o higienę podczas pracy, doskonałe warunki czy wyszlifowane przez klientów metody i techniki prawidłowego opracowywania paznokci stóp.

Hiperkeratoz i pękające pięty

Nadmierne rogowacenie to najczęściej reakcja ochronna organizmu w wyniku nadmiernego tarcia, noszenia źle dobranego obuwia, otyłości, cukrzycy czy zaburzeń gospodarki hormonalnej. W gabinecie podologicznym w CM Medicum jesteśmy w stanie bez problemu usunąć rogowacenie przywracając stopom doskonały wygląd. Często związanym problemem są pękające pięty. Przerwanie skóry, pojawienie się dużych ran, które przy każdym postawionym kroku bardzo bolą to ogromny dyskomfort nie tylko estetyczny, ale również psychiczny. Dodatkowo w okresie letnim, pięty narażone są na działanie promieni słonecznych, większe tarcie czy noszenie odkrytych butów, które nie wspomagają procesu leczenia. Z ekstremalnie suchą, zniszczoną, zrogowaciałą i pękającą stopą nasi specjaliści poradzą sobie bardzo dobrze.

Modzele, odciski i brodawki wirusowe

Wiele osób zgłaszających się do naszego centrum medycznego ma problem z rozległymi modzelami, odciskami czy brodawkami. Nasza wiedza i doświadczenie pozwalają nam wdrożyć skuteczne leczenie polegające na usunięciu schorzeń. Odcisk to nic innego jak reakcja obronna organizmu na bardzo duży nacisk. Przybiera formę miejscowej zmiany o żółtawym odcieniu i dotyka opuszków palców, przestrzeni między palcami, na podeszwie stopy lub w wałach paznokciowych. Problem najczęściej jest rozwiązywany przy okazji pierwszej wizyty, jednakże w przypadku dużych zmian będzie konieczność kilkukrotnego powtórzenia zabiegu.

Modzele to również forma odcisku, jednakże najczęściej znajdują się na podeszwie stóp, mają żółtawą barwę i przybierają okrągły kształt. Najczęściej powstanie modzeli związane jest z nieprawidłowych chodem a w przypadku pań noszeniem butów na wysokim obcasie. 

Brodawki wirusowe

Brodawki wirusowe to grudkowata zmiana skórna zwana częściej kurzajką. Dotyka nie tylko stóp ale również dłoni. Co więcej, wywołane są przez wirus brodawczaka ludzkiego HPV i przenoszone są z człowieka na człowieka przez kontakt bezpośredni co sprawia, że jego zasięg jest naprawdę duży. Grudkowa nierówność może występować pojedynczo lub dotyczyć grupiejących, zlewających się ze sobą zmian skórnych. Najczęstsza lokalizacja kurzajki to podeszwa stopy, czyli miejsce ciągle narażone na tarcie i ucisk co przekłada się na problemy z chodzeniem i normalnym funkcjonowaniem. Likwidacja brodawki wirusowej polega na jej wymrożeniu, wypaleniu oraz zmiękczeniu. Czasem wykonywany jest zabieg chirurgiczny.

Stopa cukrzycowa

Zespół Stopy Cukrzycowej to bardzo bolesna konsekwencja zbyt wysokiego stężenia cukru we krwi. Uszkodzenia nerwów i naczyń krwionośnych sprawia, że pacjenci odczuwają ból a ich problemy ze stopami są często zagrożeniem życia. Z tego też względu osoby chorujące na cukrzycę powinny regularnie odwiedzać gabinet podologiczny.

Plastyka wałów okołopaznokciowych

Zabieg plastyki wałów okołopaznokciowych to również bardzo ważna metoda będąca częścią chirurgii podologicznej. Najczęściej na zabieg zgłaszają się osoby przez lata borykające się z wrastającymi paznokciami, pacjenci z predyspozycjami genetycznymi czy borykający się ze zmianami kostnymi i zapalnymi. Uzyskanie oczekiwanego efektu jest procesem długotrwałym, jednakże cechuje się dużą skutecznością. 

Paznokieć grzybiczy

Źle dobrane buty, przebywanie w miejscach zwiększonego zachorowania bez ochrony stóp czy niewłaściwa higiena to przyczyny wystąpienia grzybicy paznokci. Zjawisko podobnie jak brodawki wirusowej jest powszechne i dotyka coraz większą ilość osób. Niepokojące mogą być przebarwienia paznokci, rogowacenie oraz zgrubienie płytki, łamliwość oraz odchodzenie płytki od łożyska. Pacjent z takimi objawami koniecznie musi skontaktować się ze specjalistami celem szczegółowej diagnostyki.

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Herbaty – ich rodzaje i różnice w zaparzaniu
Herbaty – ich rodzaje i różnice w zaparzaniu
Herbata to napój przygotowany z liści Camellia sinensis, wiecznie zielonego krzewu pochodzącego z tropikalnej i subtropikalnej Azji. Po wodzie herbata […]