Niektóre pomieszczenia muszą spełniać skrupulatnie określone normy dotyczące warunków, jakie w nich panują. Wszystko w trosce o stworzenie właściwego środowiska, które jest niezbędne do wykonywania rozmaitych czynności. W niektórych branżach, na różnych etapach poszczególnych procesów, kluczowe do osiągnięcia sukcesu jest zachowanie najwyższej sterylności. Właśnie z myślą o takich potrzebach powstała usługa, którą jest projektowanie pomieszczeń czystych. Do czego one służą i kto najczęściej z nich korzysta?
Powietrze w pomieszczeniach czystych musi posiadać niezwykle wysoki poziom czystości i podlega nieustannej kontroli. Monitorowane są również: ciśnienie, temperatura oraz wilgoć. Z reguły są dość duże, a ich metraż może wynosić nawet kilka tysięcy metrów kwadratowych. Dzięki tak podjętym działaniom skutkującym najwyższą sterylnością, pomieszczenia czyste służą do prowadzenia badań laboratoryjnych, przeprowadzania eksperymentów naukowych a także do realizowania procesów produkcyjnych. Wytwarzane są w nich materiały wysokiej czystości, takiej jak między innymi procesory komputerowe.
Powstają w nich zarówno leki, jak i żywność, napoje oraz szeroko pojęte wyroby medyczne. Pomieszczenia czyste są wykorzystywane w wielu sektorach gospodarki, a zwłaszcza w branży farmaceutycznej i biotechnologicznej. Dużą ilość projektów realizują w nich także profesjonalne laboratoria. Bez trudu można więc zauważyć, że tak zwany clean room posiada wiele zastosowań w świecie nauki oraz przemysłu.