Arktyka i Antarktyda – czy można je zwiedzić?

Arktyka i Antarktyda to dwa regiony polarne Ziemi, położone odpowiednio na północnym i południowym krańcu planety. Definiuje je przede wszystkim klimat, który jest zimny, ale różnią się także geologicznie. Arktyka pokryta jest lodem, natomiast Antarktyda nie posiada stałych płatów lodowych.

Arktyka a Antarktyda

Podczas gdy Antarktyda jest kontynentem otoczonym przez wodę, Arktyka jest oceanem otoczonym przez ląd. Ocean Arktyczny zajmuje około 14 milionów mil kwadratowych (35 milionów kilometrów kwadratowych), podczas gdy Antarktyda jest kontynentem o powierzchni 5,4 milionów mil kwadratowych (14 milionów kilometrów kwadratowych).

Antarktyda nie ma stałych mieszkańców, ale jest tam około 4 000 naukowców i personelu pomocniczego, którzy pracują tam każdego roku w miesiącach letnich. Z kolei w stolicy Grenlandii Nuuk mieszka ponad 600 osób, a w innych miastach tego wyspiarskiego kraju kilka tysięcy. Na północnej Alasce znajdują się również osady, w których ludzie mieszkają przez cały rok w pobliżu lodu morskiego lub wiecznej zmarzliny, dzięki czemu mogą korzystać z tych zasobów naturalnych do polowań i połowów.

Czy można je odwiedzić?

Tak, zarówno Antarktyda jak i Grenlandia są otwarte dla turystyki. Antarktyda jest otwarta dla zwiedzających od października do lutego każdego roku, natomiast niektóre obszary Grenlandii można odwiedzać w miesiącach letnich. Arktyka i Antarktyda – luksusowe wycieczki to świetne rozwiązanie dla ludzi, którzy chcą zaznać trochę innego stylu podróżowania.

O Strefa Wiedzy 965 artykułów
Znalazłeś się właśnie w strefie wiedzy. Zanurkuj w oceanie ciekawych informacji, pasjonujących artykułów i przydatnych, życiowych porad!

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


1 × 1 =