Do czego służy kościelna gromnica?

Lajfstajl
strefa-wiedzy
Do czego służy kościelna gromnica?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

W obrzędowości chrześcijańskiej (zwłaszcza kościele katolickim) wykorzystuje się bardzo wiele symbolicznych akcesoriów. Jednym z nich jest bez wątpienia gromnica, czyli duża świeca wykonana z parafiny w kolorze żółtym bądź białym. Posiada ona zazwyczaj średnicę około 4 cm i wysokość nawet do 30-40 cm, a także jest ozdobiona naklejką z wizerunkiem Matki Boskiej Gromnicznej. Jeśli chcemy kupić tego rodzaju świecę,  znajdziemy ją choćby w tym specjalistycznym sklepie online: https://quovadis.sklep.pl/dewocjonalia/gromnice.

Niezbędny element podczas chrztu i nie tylko

Gromnica symbolizuje łaskę Chrystusa i pali się wyjątkowo wspaniałym, jednostajnym płomieniem. Dzięki temu tworzy w świątyni niepowtarzalny klimat. W dawnych wiekach była używana przede wszystkim jako obiekt kultu – zapalano ją np. z okazji odprawiania sakramentów świętych oraz wszelkich sytuacji wymagających zwrócenia się do Boga o pomoc albo ochronę. Ponadto wykorzystywano ją powszechnie w trakcie pożegnania ze zmarłymi czy w czasie zagrożenia kataklizmem (powodzią, pożarem, burzą itp.).

Współcześnie gromnica również pełni niezwykle istotną rolę w liturgii, ale ma nieco inne przeznaczenie. Otóż służy głównie do zapalania wtedy, gdy w kościele odbywa się chrzest niemowlęcia lub komunia święta uczniów szkoły podstawowej. W tym konkretnym przypadku stanowi symbol zawierzenia się człowieka Jezusowi Chrystusowi. Jest też używana w święto objawienia Pańskiego, określane mianem święta Matki Boskiej Gromnicznej, które obchodzimy 2 lutego. Podczas tej uroczystości kapłan ją zawsze święci, aby chroniła domostwo przed wszystkimi możliwymi zagrożeniami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Formy aktywnego wypoczynku w wodzie
Formy aktywnego wypoczynku w wodzie
Wypoczynek, to niezbędny element każdego człowieka, który potrzebuje odprężyć się po trudach związanych z życiem. Szczególnie istotne jest to dla […]