Typy łożysk i ich zastosowanie w branży technicznej

Technologie
strefa-wiedzy
Typy łożysk i ich zastosowanie w branży technicznej
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Trudno sobie wyobrazić pracę wielu urządzeń bez zastosowania w nich łożysk. Stanowią one istotny element w pracy maszyn, umożliwiając ruch obrotowy poszczególnych elementów. Zastosowanie łożyska eliminuje zjawisko tarcia, zmniejsza zużycie energii oraz sprawia, że urządzenia pracują dłużej bez awarii.

Łożyska toczne

W przemyśle wykorzystuje się wiele rodzajów łożysk, z których najpopularniejsze są łożyska toczne. Te z kolei dzielą się na kulkowe, stożkowe, walcowe, baryłkowe i igiełkowe. Zdecydowanie najczęściej wykorzystywane są łożyska kulkowe, które ze względu na swoją uniwersalność używane mogą być w różnych dziedzinach przemysłu. Na rynku dostępne są materiały wielu producentów w tym łożyska EZO.

Łożyska toczne ogólnie stanowią bardzo istotną część wielu maszyn. Wykorzystywane są w rolnictwie i przemyśle maszynowym. Bardzo wiele różnego rodzaju łożysk używanych jest w przemyśle motoryzacyjnym. Znajdziemy je, chociażby w skrzyni biegów czy w układzie napędowym. Są one wykorzystywane również do budowy taśm produkcyjnych używanych np. w przemyśle spożywczym i przetwórczym.

W łożyska wyposażonych jest także wiele urządzeń wokół nas. Zamontowane są w sprzętach domowych, wentylatorach, wrotkach czy w rowerze.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak zorganizować wydarzenie w plenerze ze sceną w tle?
Jak zorganizować wydarzenie w plenerze ze sceną w tle?
Organizacja imprez plenerowych wymaga dużego zaangażowania, tym bardziej, jeśli ma tam wystąpić profesjonalny zespół muzyczny. Na początku powinniśmy rozważyć czy […]