Na podstawie jakich parametrów określa się właściwości i cechy opon?

Technologie
strefa-wiedzy
Na podstawie jakich parametrów określa się właściwości i cechy opon?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Opony są bezsprzecznie jednym z najistotniejszych elementów dodatkowych stosowanych w pojazdach. Ich odpowiedni dobór ma duże znaczenie w kwestii bezpieczeństwa, a także samego komfortu jazdy. Dzielą się na zimowe, letnie i całoroczne, ale taki podział wciąż może nam niewiele mówić. Zdecydowanie bardziej precyzyjne w opisaniu opon są ich parametry, które podsuwają nam niezbędne informację o prezentowanych przez nie właściwościach i cechach. Które z nich są najważniejsze?

Parametry opon – na które zwrócić szczególną uwagę?

Najważniejszym parametrem jest rozmiar opon, który podpowiada nam jakie z nich wybrać do konkretnego modelu samochodu. Jest on przedstawiany na bocznej ściance w formacie XXX/YYRZZ, w którym pola oznaczone literą X określają szerokość ogumienia w milimetrach, literą Y profil opony, czyli procentowy stosunek jej wysokości do szerokości, a literą Z następującą po R oznacza się średnicę felgi, na którą opona może być z powodzeniem zamontowana. Kolejnym ważnym parametrem jest indeks prędkości, o którym szczegółowo można przeczytać na stronach branżowych sprzedawców takich jak https://plusgum.pl/blog/2017/09/28/jak-okreslic-indeks-predkosci-opony/, lub samych producentów. W skrócie jest to indeks informujący o maksymalnej dopuszczalnej prędkości, z jaką można poruszać się na danym modelu opony. Jest określony poprzez jedną literę, przykładowo M odpowiadającą prędkości do 130 km/h. Bezpośrednio z tym parametrem związany jest indeks nośności, czyli maksymalne dopuszczalne obciążenie opony przy ustalonej prędkości. Określany jest za pomocą dwu lub trzycyfrowej liczby, przedstawiającej możliwe obciążenie opony w kilogramach.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Galanteria skórzana i jej zalety
Galanteria skórzana i jej zalety
Elegancka galanteria skórzana stanowi doskonały dodatek do stroju codziennego, na wyjątkowe wyjścia oraz do pracy. Szeroki wybór tego rodzaju galanterii […]