W jaki sposób działają giętarki?

Technologie
strefa-wiedzy
W jaki sposób działają giętarki?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Giętarka jest urządzeniem, bez którego nie poradzi sobie żaden zakład ani warsztat blacharski. Zazwyczaj wykorzystuje się je podczas naprawy samochodów osobowych, gdy trzeba odtwarzać elementy zbliżone wyglądem do fabrycznego. Jednak nie tylko tam można spotkać giętarkę. Są bowiem używane także w przemyśle ciężkim, gdzie za ich pomocą przygotowuje się duże konstrukcje metalowe. Giętarka może występować w różnych rozmiarach, co jest bezpośrednio związane z jej zastosowaniem. Może wykorzystywać napęd ręczny bądź hydrauliczny.

Giętarka ręczna

Najbardziej popularnym rodzajem giętarki występujące w warsztatach blacharskich oraz małych przedsiębiorstwach metalowych, jest wersja z napędem ręcznym. Nadaje się ona do pracy z metalem o grubości do kilku milimetrów. Działanie jest bardzo proste – po wsunięciu do wnętrza arkusza blachy, pociąga się za rękojeść, do której przytwierdzona jest część gnąca. Arkusz zostaje wygięty o taki kąt, o jaki przesuniemy rękojeść. Ponieważ wykorzystuje się wyłącznie siłę własnych rąk, nie można stosować zbyt grubych arkuszy.

Giętarki hydrauliczne

W przypadku konieczności wyginania arkuszy blachy o grubości ponad 5 mm konieczne jest użycie giętarki hydraulicznej. Jej sposób działania jeśli chodzi o samo wyginanie elementu metalowego jest taki sam. Jednak do napędu, zamiast ręcznej dźwigni, wykorzystywany jest hydrauliczny siłownik. W ten sposób można uzyskać bardzo duże siły, potrzebne do gięcia bardzo grubych blach. Na stronie https://e-hak24.pl/warsztat/narzedzia-reczne/gietarki można znaleźć różne rodzaje giętarek, a także sprawdzić ich ceny.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Pozycje książkowe dla zainteresowanych religią i Kościołem
Pozycje książkowe dla zainteresowanych religią i Kościołem
Historia chrześcijaństwa i Kościoła katolickiego nadal fascynuje wielu badaczy, ale rozpala również emocje laików. Niestety, w dyskusjach często przywołuje się […]