Ogrzewanie wnętrza i wody w domu – jakie części wymagają regularnego sprawdzania?

Układ centralnego ogrzewania jest obecnym niemal w każdym domu. Dzięki niemu na co dzień cieszymy się ciepłem i ciepłą wodą użytkową dzięki jednemu piecowi. Jednak do prawidłowego funkcjonowania CO potrzeba regularnych przeglądów, które to pozwalają zawczasu wyeliminować usterki mogące powodować jeszcze większe problemy.

Co warto skontrolować?

Najbardziej istotnym parametrem jest ciśnienie i ilość wody w układzie. Obserwując manometr możemy określić obecny stan napełnienia wszystkich elementów. Jednak od czasu do czasu skontrolowania wymagają także elementy mechaniczne. O bezpieczeństwo całego układu i zapewnienie odpowiedniego ciśnienia odpowiada termostat bezpieczeństwa którego zadaniem jest odcięcie zasilania kotła w momencie osiągnięcia temperatury granicznej, poniżej temperatury wrzenia. Pozwala to uniknąć zagotowania wody w układzie i wzrostu ciśnienia szkodzącego wszelkim łączeniom. Wiele modeli termostatów posiada manualne przyciski do testowania, jeśli natomiast nie jest możliwe skontrolowanie w ten sposób, można podgrzać głowicę do zadanej temperatury zewnętrznym źródłem  ciepła.

Ponadto też na sprawdzenie zasługuje zawór pierwszeństwa dn50 jako element decydujący o przepływie wody w konkretne elementy układu. Dzięki temu ciepło trafia przede wszystkim do najbardziej istotnych elementów grzewczych, które to po uruchomieniu kotła wymagają dostarczenia w sposób priorytetowy. Awaria tego elementu może skutkować nieodpowiednim rozprowadzeniem wody w układzie lub nawet niedogrzewaniem lub przegrzaniem konkretnych podzespołów.

Strefa Wiedzy
O Strefa Wiedzy 492 artykuły
Znalazłeś się właśnie w strefie wiedzy. Zanurkuj w oceanie ciekawych informacji, pasjonujących artykułów i przydatnych, życiowych porad!

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


18 + 10 =