W dzisiejszych czasach dbanie o środowisko naturalne staje się coraz ważniejszym elementem życia wielu osób. Z drugiej strony, niektóre gatunki zwierząt mogą stwarzać wiele niedogodności, a nawet zagrożeń, jeżeli zaczną pojawiać się zbyt blisko ludzkich siedzib. Jak odstraszyć szkodniki, aby nie zrobić krzywdy im i innym żyjącym w pobliżu zwierzętom?
W Polsce mieszka wiele gatunków, które potencjalnie mogą uszkadzać uprawy czy mienie. Największy problem stanowią owady i inne bezkręgowce, z którymi jednak można stosunkowo łatwo sobie poradzić, wykorzystując odpowiednie środki chemiczne. Bardziej kłopotliwe są małe ssaki (głównie gryzonie i łasicowate) oraz ptaki, ale również ich można się skutecznie pozbyć – wystarczy się wyposażyć w specjalny odstraszacz.
Szczury, myszy, kuny i łasice najczęściej przebywają w pobliżu ludzkich siedzib – zarówno na wsiach, jak i w mieście. Mogą one włamywać się do spiżarni i spichlerzy, wchodzić do samochodów czy atakować ptactwo domowe, a także gnieździć się na poddaszach i strychach. Natomiast ptaki takie jak szpaki, wrony czy wróble stanowią zazwyczaj problem na polach, w sadach i ogrodach, ponieważ niszczą zbiory, zjadają owoce i wydziobują świeżo zasiane ziarno.
Nocujące w aucie kuny czy myszy włamujące się do spiżarni są nie tylko uciążliwe, ale również potencjalnie niebezpieczne. Szkodniki mogą przegryzać przewody, uszkadzając pojazdy i inne urządzenia, co stanowi duże zagrożenie. Poza tym dzikie zwierzęta przenoszą wiele groźnych dla człowieka chorób. Dlatego najlepiej jest, by żyły z dala od ludzi.
Obecnie dostępnych jest wiele rodzajów ekologicznych odstraszaczy na szkodniki. Do najskuteczniejszych należą modele emitujące fale dźwiękowe w różnych zakresach. Nie robią one zwierzętom żadnej krzywdy, a jednocześnie skutecznie utrzymują szkodniki z dala od źródła dźwięku.
Odstraszacze zwierząt ultradźwiękowe stosuje się przede wszystkim do utrzymania z dala takich zwierząt jak szczury, myszy, kuny czy łasice. Emitowane przez odstraszacz ultradźwięki o zmiennej częstotliwości skutecznie utrzymają szkodniki z dala od Twojego domu, ogrodu czy auta. Dodatkowo zostały one zaprojektowane tak, by wydawane odgłosy nie działały źle na zwierzęta domowe.
Odstraszacze akustyczne stosuje się do przeganiania ptaków niszczących ogrody i uprawy. Ich działanie polega na emitowaniu odgłosów wydawanych przez ptaki drapieżne, co powoduje odstraszanie szkodników. Dźwięki z odstraszacza mogą być wydawane w dwóch trybach – co określony wybrany czasu lub w momencie, gdy czujnik wbudowany w urządzenie zarejestruje ruch w strefie monitorowanej.
Odstraszacze na szkodniki dostępne są w różnych wersjach, różniących się sposobem zasilania i montażu. Wybór zależy od miejsca, w którym zamierzasz zamontować urządzenie.
Odstraszacze samochodowe można zamontować bezpośrednio przy akumulatorze. Urządzenie pobiera bardzo niewiele prądu, dlatego nie trzeba obawiać się rozładowania akumulatora nawet wtedy, gdy długo nie będziesz korzystać z auta.
Odstraszacze do gniazdka świetnie sprawdzą się w domu, w piwnicy lub na strychu. Cechują się one dużą mocą, a oprócz buzzera emitującego ultradźwięki, urządzenie często wyposażone jest również w błyskającą diodę LED, która dodatkowo odstrasza niepożądanych gości. Oprócz urządzeń wpinanych bezpośrednio do gniazdka dostępne są także modele korzystające z zasilacza DC.
Odstraszacze zasilane z jednorazowych baterii lub akumulatorów to świetne rozwiązanie w miejscach, gdzie dostęp do prądu jest utrudniony. Można je wykorzystać w ogrodowej szopie, na działce czy nawet podczas noclegu pod namiotem.
Odstraszacze wyposażone w baterię słoneczną nie wymagają dodatkowego zasilania. To wyjątkowo wygodne rozwiązanie w miejscach, gdzie nie ma dostępu do sieci energetycznej, a regularna wymiana baterii byłaby kłopotliwa (na przykład w przypadku odstraszacza na ptaki wewnątrz dużego sadu).
Wiele z tego rodzaju można znaleźć na https://botland.com.pl/.