Łożysko – do czego jest i jakie jest jego zastosowanie?

Istota działania łożysk

Podstawowa zasada mechaniki mówi, że przedmioty łatwiej się toczy, niż przesuwa po danej powierzchni. Tarcie powstające podczas przesuwania powoduje, że ten sposób przemieszczania przedmiotów jest mało wydajny. Aby ułatwić wykonywanie tego rodzaju czynności, wymyślono łożyska. Jest to mechanizm składający się z dwóch pierścieni, między którymi znajdują się elementy toczne umożliwiające powstawanie ruchu obrotowego. Łożyska wykazują dużą odporność na odkształcenie oraz zużycie mechaniczne. Ich podstawową zaletą jest także minimalizowanie tarcia. Zasadniczo wyróżnia się łożyska toczne oraz ślizgowe. Osoby, które szukają wysokiej jakości produktów, powinny przyjrzeć się bliżej łożyskom ze Szczecina. Duże doświadczenie w wytwarzaniu tego rodzaju mechanizmów sprawia, że łożyska wytwarzane w szczecińskich firmach są trwałe i niezawodne.

Rodzaje łożysk i sposób ich wykorzystania

Łożyska toczne, takie jak te oferowane na stronie http://www.nemra.pl/oferta/lozyska/lozyska-toczne/ znajdują swe zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. W przypadku większości maszyn i urządzeń wytwarzających duże prędkości obrotowe stosowane są łożyska kulkowe. Ich ogromną zaletą jest zdolność do przenoszenia obciążeń promieniowych i osiowych. We wrzecionach obrabiarek, czy też strukturach dźwigowych zastosowanie znajdują mechanizmy, w  których elementy toczne mają kształt walca. Łożyska walcowe charakteryzują się dużą wytrzymałością i nośnością. W przemyśle motoryzacyjnym, lotniczym i ciężkim często wykorzystuje się łożyska stożkowe, które dobrze przenoszą obciążenia osiowe i promieniowe. Igiełki i baryłki najczęściej wykorzystuje się w motoryzacji, przemyśle precyzyjnym oraz podczas wytwarzania sprzętu AGD. Jeśli chodzi o mechanizmy ślizgowe, stosuje się je wszędzie tam, gdzie konieczne jest wygłuszenie drgań wału oraz przenoszenie dużych ciężarów.

Strefa Wiedzy
O Strefa Wiedzy 492 artykuły
Znalazłeś się właśnie w strefie wiedzy. Zanurkuj w oceanie ciekawych informacji, pasjonujących artykułów i przydatnych, życiowych porad!

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


cztery × 5 =