Folia kiszonkarska – podstawowe cechy jakie powinna spełniać oraz jej zastosowanie

Technologie
strefa-wiedzy
Folia kiszonkarska – podstawowe cechy jakie powinna spełniać oraz jej zastosowanie
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Kiszonka z kukurydzy stanowi bardzo ważny komponent pokarmowy w diecie zwłaszcza bydła opasowego i mlecznego. Dzięki zastosowaniu tej paszy możliwe jest osiągnięcie bardzo wysokich efektów produkcyjnych. Kukurydza jest ponadto bardzo wydajna. Plon z hektara jest duży a możliwości składowania – bardzo dobre. Przechowywanie jest możliwe dzięki odpowiedniej konserwacji. Jak zatem zapewnić warunki do dobrego zakiszania? 

Silosy i kopce 

Podstawą składowania sieczki z kukurydzy jest jej gromadzenie w silosach. Można również wykorzystać fragment pola bez betonowych ścian i uformować kopiec. Obie formy nadają się do magazynowania paszy i zapewniają dobre warunki do konserwacji. Podstawowym artykułem do zakiszenia sieczki z kukurydzy jest jednak folia kiszonkarska. Jej celem jest zapewnienie optymalnych warunków temperaturowych i beztlenowych do zajścia naturalnych procesów fermentacyjnych, obniżenia pH paszy i tym samym umożliwienie jej przechowywania przez cały kolejny sezon. Folia powinna być przede wszystkim elastyczna i wytrzymała. Ważne, aby podczas jej rozkładania nie dochodziło do jej rozerwania. Zadaniem jej jest całkowite ograniczenie dostępu powietrza. Musi ona odpowiednio zabezpieczać materiał przed wysoką i niską temperaturą. Warto korzystać tutaj z produktów sprawdzonych i przetestowanych przez hodowców. Ważną cechą jest ponadto kolor folii. Wpływa on na utrzymanie ciepła wewnątrz kopca bądź silosu. Grubość tego materiału powinna natomiast zabezpieczać przed uszkodzeniami podczas użytkowania. Wiele firm oferuje folie w różnych rozmiarach. Warto dostosować wymiary do swoich potrzeb.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Depilacja laserowa nóg – jakie są korzyści tego rozwiązania?
Depilacja laserowa nóg – jakie są korzyści tego rozwiązania?
Depilacja laserowa jest jednym z najskuteczniejszych sposobów usuwania niechcianych włosów na ciele. Można ją stosować na wszystkich obszarach ciała, w […]