Jak żyć eko?

W świecie tak silnie zdegradowanym działalnością człowieka ekologiczny tryb życia ma coraz większe znaczenie dla wielu osób. Na powszechności zyskują takie trendy jak zero-waste czy diety wegańskie, coraz chętniej wymieniamy plastikowe siatki na torby bawełniane, a jednorazowe kubki na kawę na własny termos; jako ludzkość zaczynamy się też powoli godzić z tym, że jeśli nie zaczniemy działać teraz, to możemy spisać naszą planetę na niechybną zgubę. Jakie więc kroki możemy podjąć już teraz, bez przygotować i bez specjalnego wysiłku?

2 sposoby na zmniejszenie swojego wpływu na środowisko

Zmiany najlepiej zacząć od tego miejsca, w którym się jest. Jeśli korzystamy na co dzień z samochodu, zastanówmy się, czy nie damy rady przesiąść się na komunikację miejską czy rower chociaż raz w tygodniu – to już będzie krok w stronę odpowiedzialnej postawy. Ograniczymy w ten sposób emisję spalin, co ma szczególne znaczenie zimą, gdy smog jest najbardziej dokuczliwy.

Plastik jest jednym z najtrudniejszych do przetworzenia odpadów, po części dlatego, że jest go wszędzie tak dużo. Dlatego dobrym pomysłem jest ograniczenie używania plastiku w codziennym życiu. Foliowe jednorazowe torebki używajmy tak długo, jak się da, ale nie zbierajmy nowych. Zaopatrzmy się też w zapas wielorazowych toreb materiałowych. Sprawdzony i wypróbowany producent toreb bawełnianych da nam gwarancję, że takie torby posłużą kilka lat albo i dłużej. Wybierajmy też w sklepach produkty jak najmniej opakowane – jabłka czy włoszczyzna na bulion nie muszą być zawinięte w folię. Wspierajmy swoją postawą tych dostawców, którzy ograniczają zużycie opakowań. Nasze wybory mają znaczenie – warto o tym pamiętać i wybierać świadomie.

 

Strefa Wiedzy
O Strefa Wiedzy 492 artykuły
Znalazłeś się właśnie w strefie wiedzy. Zanurkuj w oceanie ciekawych informacji, pasjonujących artykułów i przydatnych, życiowych porad!

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


dwanaście − 1 =