Jak wymieniać olej w przypadku automatycznej skrzyni biegów?

Technologie
strefa-wiedzy
Jak wymieniać olej w przypadku automatycznej skrzyni biegów?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Automatyczne skrzynie biegów są rozwiązaniem coraz częściej stosowanym w nowoczesnych samochodach. Na prawidłowe działanie skrzyni ma ogromny wpływ właściwy poziom oleju. Zużywa się on zdecydowanie częściej niż w przypadku wersji manualnych. 

Jak przebiega proces wymiany oleju w automatycznej skrzyni biegów?

Częstotliwość wymiany oleju zależy przede wszystkim od posiadanego modelu samochodu oraz rodzaju skrzyni. Zaleca się, aby pierwszej wymiany dokonać po przejechaniu 60-120 tys. kilometrów, a każdą kolejną co 40-100 tys. kilometrów. W przypadku skrzyni automatycznych wykorzystuje się w tym celu metodę statyczną oraz dynamiczną. Pierwszy sposób oparty jest na działaniu zjawiska grawitacji. Aby usunąć stary olej odkręca się korek spustowy i czeka, a następnie wlewa nowy. Ta metoda nie jest jednak do końca skuteczna, ponieważ umożliwia ona usunięcie zaledwie 40-60% oleju. Nadal pozostaje on m.in. w przewodach oraz chłodnicy. Zmieszanie nowego oleju ze starym wpływa bardzo niekorzystnie na jego parametry. Z tego też względu zdecydowanie bardziej polecana jest dynamiczna wymiana oleju. Wykorzystuje się do tego nowoczesny sprzęt, który wypycha z elementów skrzyni biegów stary lubrykant. W jego miejsce wtłaczany jest nowy, świeży olej. Ten sposób zdecydowanie przedłuża żywotność automatycznej skrzyni i sprawia, że funkcjonuje ona bez zarzutu. Bardzo ważny jest także właściwy dobór oleju. Gdy będzie miał on nieodpowiednie parametry może to skutkować problemami ze zmianą biegów oraz zauważalnymi trudnościami z poruszaniem.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Stylizacje, które nie obejdą się bez rajstop
Stylizacje, które nie obejdą się bez rajstop
Rajstopy są elementem kobiecej garderoby, który ma za zadanie podkreślić nogi. Mimo, iż nie każda Pani lubi je nosić ze […]