Co druga kobieta po menopauzie ma problem z nietrzymaniem moczu. To także częsta dolegliwość kobiet młodych, po porodach oraz mężczyzn po zabiegach operacyjnych w okolicach gruczołu krokowego. Co więc powinno być sygnałem alarmowym do udania się do specjalisty oraz poszukiwania pomocy?
Wysiłkowe, naglące oraz nietrzymanie moczu z przepełnienia – to tylko trzy z wielu rodzajów tej przypadłości. Jest ona znacznie bardziej powszechna niż mogłoby się wydawać i może być spowodowana wieloma różnymi czynnikami. Bez względu na to, zawsze można mówić o trzech stopniach zaawansowania nietrzymania moczu. Pierwszy ma miejsce, kiedy mocz wypływa tylko podczas nagłego napięcia powłok brzusznych. Drugi – popuszczanie odbywa się w trakcie codziennych, normalnych sytuacji, jak np. wchodzenie po schodach. I trzeci – nietrzymanie moczu ma miejsce w wielu różnych sytuacjach, każdego dnia, bez żadnej kontroli.
W sytuacji, kiedy zdarzyło Ci się popuścić raz, podczas np. intensywnego śmiechu z przepełnionym pęcherzem, nie jest to jeszcze niepokojące. Jednak, jeśli sytuacje tego typu się powtarzają i mocz bezwiednie wypływa m.in. w trakcie biegania, aktywności fizycznej, kaszlu czy kichania, konieczne będzie skontaktowanie się z lekarzem. Najlepiej wcześniej zapisać szczegółowo każdy tego typu epizod, co ułatwi diagnostykę. Warto też zabezpieczyć swoją odzież, przez co podniesiesz swój komfort oraz bezpieczeństwo. Można stosować np. takie majtki: https://pharmamed24.pl/pl/c/Majtki-chlonne-wciagane/17. Wówczas możesz bez stresu uprawiać sport i śmiać się bez obaw o tzw. „wpadkę”.