Jak poradzić sobie z problemem odleżyn?

Odleżyny to częsta przypadłość u pacjentów przykutych do łóżka. Jeśli są zupełnie niezdolni do samodzielnego poruszania się, problem nasila się wielokrotnie, gdyż nawet we własnym łóżku nie są w stanie zmienić pozycji. Takie osoby wymagają ciągłej opieki, gdyż odleżyny, szczególnie te nieleczone, stają się bolesnym problemem wymagającym niejednokrotnie pomocy chirurgicznej. Aby im zapobiegać, należy dbać o odpowiednią higienę pacjenta, zapewniać mu minimum codziennego ruchu, a także pomóc czasem zmienić pozycję.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Dbając o higienę osoby leżącej warto (jeśli to możliwe) wyjmować ją z łóżka na stołek prysznicowy i tam zadbać o jej czystość. Pozwoli to ciału przewietrzyć się, zregenerować nieco skórę przed położeniem jej z powrotem do łóżka. Jeśli takie mycie jest z jakiegoś powodu niemożliwe, należy zadbać w łóżku o wysoki poziom higieny. Przydatne są również masaże, które możemy zapewnić pacjentowi. Jeśli zauważymy zalążek odleżyn, powinniśmy zainwestować w kosmetyki dla pacjentów z odleżynami, zapobiegające rozprzestrzenianiu się choroby.

Na problemy z oddychaniem

U wielu leżących pacjentów pojawia się problem z oddychaniem z powodu trudności z przełykaniem i zbierającej się z tego powodu śliny. Jest to niebezpieczne, gdyż może prowadzić do zadławienia, a także sprawia problemy higieniczne, gdyż ślina ścieka z ust i wsiąka we wszystko wokół, co może być zalążkiem dla rozwoju bakterii. Zapobiec temu może ssak medyczny, których szeroki wybór znajdziemy na https://oddychasz.pl/Ssaki-elektryczne-c41.

Strefa Wiedzy
O Strefa Wiedzy 492 artykuły
Znalazłeś się właśnie w strefie wiedzy. Zanurkuj w oceanie ciekawych informacji, pasjonujących artykułów i przydatnych, życiowych porad!

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


12 + 6 =