Identyfikatory RFID dla pracowników

Technologie
strefa-wiedzy
Identyfikatory RFID dla pracowników
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Monitorowanie czasu pracy, kontrola dostępu do pomieszczeń, danych czy parkingów – to standard w firmach, które chcą się rozwijać, przestrzegając ściśle określonych procedur. RFID, czyli identyfikacja za pomocą fal radiowych, to technologia wykorzystywana zarówno w dużych międzynarodowych korporacjach, jak i w niewielkich lokalnych przedsiębiorstwach. Z powodzeniem stosuje się ją również w urzędach. Czym są identyfikatory RFID dla pracowników? Oto co warto o nich wiedzieć!

Technologia RFID – co warto o niej wiedzieć?

RFID to skrót angielskiej nazwy Radio-frequency Identification, będącej określeniem technologii identyfikacji za pomocą fal radiowych. Wykorzystując fale radiowe, technologia umożliwia przesyłanie i odczytywanie danych. Stosowane w niej czytniki przechwytują dane z etykiet w obrębie określonego zasięgu. W zależności od specyfiki danego środowiska RFID może to być odległość od kilkudziesięciu centymetrów do nawet kilkudziesięciu metrów. Technologię RFID stosuje się w wielu różnych dziedzinach. Znajduje ona swoje zastosowanie w przemyśle – od etapu produkcji, przez magazynowanie, po transport. To niezrównane narzędzie umożliwiające nadzorowanie procesów i kontrolę dostępu w firmach niezależnie od skali czy branży.

Czym są i jak działają identyfikatory RFID dla pracowników?

Jednym z najczęstszych zastosowań technologii RFID są identyfikatory dla pracowników. Tym, co je wyróżnia, jest wyeliminowanie fizycznego kontaktu między kartą a czytnikiem, co można uznać za przewagę identyfikatorów RFID nad kartami z paskiem magnetycznym. Są od nich rozwiązaniem znacznie wygodniejszym i bardziej higienicznym. Co ważne, nie trzeba ich ładować, ponieważ energię odbierają z pola elektromagnetycznego, w którym się znajdują. Identyfikatory RFID mogą mieć bardzo różną postać. Mogą to być klasyczne plastikowe karty cienkie (ISO) lub grube (Clamshell), ale też breloki, opaski na rękę i inne gadżety. Tego rodzaju identyfikatory personalne mogą służyć zarówno monitorowaniu czasu pracy, jak i rejestracji wykonywanych czynności czy kontroli dostępu. Trudno o lepsze zabezpieczenie newralgicznych zasobów. Identyfikatory RFID znacząco ułatwiają ponadto funkcjonowanie firmowych parkingów. Dzięki nim weryfikacja uprawnień, a następnie otwarcie szlabanu następuje automatycznie. To ogromne usprawnienie w każdej firmie z rozbudowanym zapleczem parkingowym.

Gdzie kupić identyfikatory personalne wykorzystujące RFID?

Technologia RFID, choć wykorzystywana jest od lat 70. XX w., wciąż się rozwija i zdobywa coraz większą popularność. Wiele firm stawia na nią, chcąc podnieść kulturę pracy, a także przyjęte standardy bezpieczeństwa. Gdzie kupić identyfikatory RFID? Dobrym tropem jest MicroMade, polski producent urządzeń elektronicznych. MicroMade to firma skupiająca inżynierów elektroników, którzy opracowują i wdrażają do produkcji kompleksowe rozwiązania. Poszczególne produkty i systemy MicroMade cieszą się bardzo dobrą opinią. Identyfikatory RFID to jeden z wielu elementów bogatej oferty firmy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Niezbędnik początkującego wędkarza
Niezbędnik początkującego wędkarza
Wędkowanie, wbrew powszechnej opinii na temat tego hobby, nie jest zajęciem opierającym się w głównej mierze na 'nic nie robieniu’ […]