Co pozwoli na oczyszczanie powietrza w fabryce?

Fabryczne hale produkcyjne są często pomieszczeniami wyjątkowo zapylonymi. Taki stan powietrza utrudnia ludziom pracę, może też doprowadzić do poważnych schorzeń płuc, choćby pylicy. Stąd konieczność oczyszczania atmosfery przez cały czas, gdy wewnątrz są pracownicy. Sprawdźmy na jakiej zasadzie to się odbywa.

Wykorzystanie wentylacji

Najprostszym sposobem jest wymuszenie w środku bardzo dużego przepływu powietrza. Dzięki temu jakiekolwiek pyły zostaną w bardzo krótkim czasie przetransportowane na zewnątrz hali. Jednak to rozwiązanie ma bardzo krótkie nogi, ponieważ w środku musiałby szaleć istny huragan. Trudno byłoby też ogrzać w okresie zimowym pomieszczenie z tak silną wymianą powietrza. Dlatego też stosuje się wentylację nawiewno-wywiewną, która ma za zadanie utrzymać cyrkulację powietrza i jednocześnie odfiltrowywać wszelkie zanieczyszczenia. Robi się to między innymi dzięki matom filtracyjnym, które zainstalowane są wewnątrz systemu rur. Na nich odkładają się wszelkie ciała stałe, kurz oraz pył. Maty te można zamówić na https://www.filterpoz.pl/oferta/maty-filtracyjne/g4/

Zachowanie ciepła

By zimą nie dochodziło do nadmiernego wychłodzenia hali, około 70% pobranego i przefiltrowanego powietrza zawraca się z powrotem do wewnątrz. Dzięki temu utrata ciepła jest znacznie mniejsza, niż przy klasycznej wentylacji. Niemniej oznacza to, że powietrze musi być filtrowane bardzo intensywnie, skoro tak duża jego część stale wraca do środka. Wybierając producenta filtrów, należy więc zadbać o to, by zapewniał on łatwą wymianę wkładów oczyszczających. W przypadku bardzo wysokiego poziomu zapylenia konieczność ich wymiany może być bardzo częsta, nawet do kilku razy w tygodniu.

Strefa Wiedzy
O Strefa Wiedzy 492 artykuły
Znalazłeś się właśnie w strefie wiedzy. Zanurkuj w oceanie ciekawych informacji, pasjonujących artykułów i przydatnych, życiowych porad!

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


cztery × 2 =