Arduino czy Raspberry Pi – na którą platformę się zdecydować?

Początkujący miłośnicy elektroniki często stoją przed wyborem konkretnej platformy, przeznaczonej zarówno do nauki, jak i konstruowania własnych projektów. Choć na rynku wybór jest zdecydowanie większy, to wiele osób rozważa tylko dwa rozwiązania – mianowicie Arduino i Raspberry Pi. Na co się zdecydować?

Różnice pomiędzy Arduino i Raspberry Pi

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że Raspberry Pi to pełnoprawny komputer, wyposażony we własny system operacyjny. Z kolei Arduino to urządzenie przeznaczone do różnego rodzaju uruchomień z wbudowanym mikrokontrolerem. Z tego powodu oba modele mają nieco inne zastosowanie.

  • Chcąc sterować czujnikami, zdecydowanie lepiej wybrać Arduino. Oczywiście przy pomocy popularnej maliny również możemy to zrobić, jednak w praktyce może okazać się to bardziej skomplikowane.
  • Z kolei sterowanie automatyką domową to zadanie dla Raspberry Pi. Dzięki dużej mocy obliczeniowej, urządzenie poradzi sobie nawet z bardzo rozbudowanym systemem.
  • W przypadku gdy budujemy np. robota i chcemy go kontrolować, zdecydowanie lepiej wybrać Arduino.
  • Raspberry Pi lepiej sprawdzi się w projektach wymagających połączenia z internetem i przesyłania oraz odbierania danych.

Popularna malina okaże się niezastąpiona przy projektach wymagających wysokiej wydajności i systemu operacyjnego. Z kolei Arduino będzie dobrym rozwiązaniem w prostszych sytuacjach.  Na raspberrypivsarduino.com można znaleźć więcej informacji o tych dwóch urządzeniach.

O Strefa Wiedzy 965 artykułów
Znalazłeś się właśnie w strefie wiedzy. Zanurkuj w oceanie ciekawych informacji, pasjonujących artykułów i przydatnych, życiowych porad!

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


6 + cztery =