Na jakie rodzaje dzielimy silniki elektryczne?

Technologie
strefa-wiedzy
Na jakie rodzaje dzielimy silniki elektryczne?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Silniki elektryczne znajdują bardzo szerokie zastosowanie w dzisiejszym świecie. Są wykorzystywane zarówno w urządzeniach gospodarstwa domowego, w przemyśle, a także są używane do napędzania pojazdów. Chociaż ich idea działania pozostaje taka sama – zamiana energii elektrycznej w energię mechaniczną, to znacząco różnią się one między sobą ze względu na zasadę działania, a także inne właściwości dostosowane do spełniania konkretnych zadań. Jakie są główne typy silników i jak można je podzielić?

Podział ze względu na rodzaj zasilania

Podstawową cechą silnika elektrycznego jest typ zasilania. Wyróżnia się silniki prądu stałego – DC, i zasilane napięciem przemiennym – AC. W przypadku tych dotyczących prądu przemiennego wyróżnia się także urządzenia zasilane napięciem jednofazowym, ale także wielofazowe, gdzie jednym z najpopularniejszych typów jest silnik asynchroniczny trójfazowy. Zarówno silniki AC, jak i DC występują w wersjach o różnej mocy i różnej prędkości obrotowej, co także ma wpływ na dobór linii zasilającej i pozwala na ich odpowiednie dostosowanie do zadania.

Typy silników elektrycznych ze względu na zastosowanie

Silniki elektryczne dostosowuje się konstrukcyjnie do zadań i rodzaju pracy – długiej i stałej, czy dorywczej, lub do działania w określonym środowisku i układzie. Wyróżnia się z nich m.in. silniki krokowe, które zasilane są impulsami elektrycznymi umożliwiającymi obrót wału o określony kąt. Typowe jest także wykorzystanie silnika elektrycznego z przekładnią. Umożliwia ona przełożenie prędkości obrotowej napędzanego elementu względem obrotów silnika w stosunku zależnym od rodzaju przekładni obniżając ją lub podwyższając ją o stały współczynnik.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Piece elektryczne – w jaki typ powinna wyposażyć się m.in. cukiernia?
Piece elektryczne – w jaki typ powinna wyposażyć się m.in. cukiernia?
Elektryczne piece są nieodłącznym elementem piekarni oraz cukierni. Nowoczesne urządzenia pozwalają na uzyskanie wypieków najwyższej jakości. W cukierniach, ale też […]