W jaki sposób zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas spawania?

Technologie
strefa-wiedzy
W jaki sposób zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas spawania?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Spawanie to czynność, która wymaga zachowania wszelkich niezbędnych zasad bezpieczeństwa. W przeciwnym razie istnieje spore ryzyko wywołania pożaru lub narażenia się na utratę zdrowia, a w skrajnym przypadku nawet życia. Każda osoba zajmująca się tym na co dzień musi przede wszystkim dysponować odpowiednią odzieżą ochronną obejmującą kilka konkretnych elementów. W pierwszej kolejności przyda się specjalna maska samościemniająca, dostępna choćby w tym sklepie internetowym: https://momamiju.pl/MASKI-SPAWALNICZE-c4442.

Przygotowanie stanowiska to ważny etap

Maska (inaczej przyłbica) zapewnia podstawową ochronę twarzy i głowy przed groźnymi odpryskami, iskrami oraz promieniowaniem. Jest to konstrukcja stosunkowo wygodna w użytkowaniu ze względu na lekkość. Posiada zawsze przezroczystą szybkę odporną na działanie wysokiej temperatury. Najlepiej sprawdzi się model z funkcją wyboru stopnia zaciemnienia i systemem wspomagającym oddychanie. Oprócz tego spawacz powinien używać długich i szczelnych rękawic roboczych nie przewodzących prądu (ze skóry licowej bądź włókna kevlarowego), okularów z filtrem UV, skórzanego fartucha i kombinezonu uszytego z impregnowanych tkanin. Niezwykle istotną kwestią jest z pewnością fachowe przeszkolenie osób pracujących w omawianym zawodzie – w zakresie kluczowych zasad BHP, czyli zwłaszcza prawidłowego obchodzenia się ze sprzętem i postępowania w razie ewentualnego wypadku. W kontekście bezpieczeństwa ważną rolę odgrywa również optymalne przygotowanie przestrzeni przed przystąpieniem do spawania. Trzeba zweryfikować, czy jest zabezpieczona przed negatywnym działaniem czynników pogodowych, wolna od osób postronnych i odpowiednio wentylowana.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Herbaty – ich rodzaje i różnice w zaparzaniu
Herbaty – ich rodzaje i różnice w zaparzaniu
Herbata to napój przygotowany z liści Camellia sinensis, wiecznie zielonego krzewu pochodzącego z tropikalnej i subtropikalnej Azji. Po wodzie herbata […]