Czym są osuszacze powietrza i jaki jest ich sposób działania?

Technologie
strefa-wiedzy
Czym są osuszacze powietrza i jaki jest ich sposób działania?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Osuszacze powietrza służą do usuwania wilgoci z powietrza. Ich działanie polega na wyłapywaniu pary wodnej z powietrza i gromadzeniu jej w wyjmowanym pojemniku. Istnieją dwa rodzaje osuszaczy: aktywne i pasywne.

Aktywne

Aktywne osuszacze wykorzystują sprężarkę zasilaną energią elektryczną do wydalania wody w postaci kondensatu. Urządzenia te są droższe od modeli pasywnych, ale mają też większą moc i mogą usunąć więcej wilgoci z powietrza.

Pasywne

Osuszacze pasywne nie wykorzystują energii elektrycznej, lecz opierają się na wymianie ciepła w celu wyciągnięcia wilgoci z powietrza. Modele pasywne są zwykle wyposażone w zbiornik, w którym gromadzi się skroplona woda i który należy okresowo opróżniać.

Technologia chłodnicza w osuszaczach

Najpopularniejszy typ osuszacza do usuwania wilgoci z powietrza wykorzystuje technologię chłodniczą. Technologia ta opiera się na fakcie, że chłodne powietrze nie jest w stanie utrzymać takiej ilości pary wodnej jak ciepłe. Typowy osuszacz zawiera dwie wężownice: jedną zimną i jedną gorącą. Wężownica zimna służy do pochłaniania wilgoci z powietrza, natomiast wężownica gorąca oddaje ciepło do pomieszczenia, aby można je było ponownie schłodzić (co oznacza, że musi być czymś schłodzone).

W zimnej wężownicy znajduje się czynnik chłodniczy (zwykle R-22), który absorbuje wilgoć, przechodząc przez wężownicę z postaci ciekłej w gazową. Gaz jest następnie pompowany do parownika, gdzie zamienia się z powrotem w ciecz, oddając przy tym ciepło do pomieszczenia (ilość potrzebnego ciepła zależy od ilości usuniętej wilgoci).

Osoby zainteresowane zakupem jednego z powyższych urządzeń, będą mogli tego dokonać m.in. za pośrednictwem witryny https://www.doosuszenia.pl/.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jaki sprzęt wykorzystuje się do magnetoterapii?
Jaki sprzęt wykorzystuje się do magnetoterapii?
Magnetoterapia z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. Jest wskazana przede wszystkim w leczeniu różnych chorób kości, mięśni, stawów, […]