Z jakich elementów składa się zawieszenie samochodu?

Technologie
strefa-wiedzy
Z jakich elementów składa się zawieszenie samochodu?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Jazda samochodem jest podstawą naszego funkcjonowania. Trudno wyobrazić sobie współczesne życie bez możliwości przemieszczania się autem. Jednym z najważniejszych elementów naszych pojazdów jest zawieszenie. Warto zatem dowiedzieć się jak wygląda ono w szczegółach.

Kilka podstawowych elementów

Zawieszenie łączy koła z pozostałą częścią samochodu. To od niego zależy, jak komfortowa będzie dla nas podróż oraz w jaki sposób auto będzie zachowywać się na drodze. Ogólnie składa się z trzech grup elementów: wodzących, sprężystych, a także tłumiących. Pierwsza grupa odpowiedzialna jest przede wszystkim za geometrię zawieszenia oraz komfort wykonywania manewrów takich jak np. skręcanie. Ta grupa części oddziela masę nadwozia auta od kół, a przykładami mogą być tutaj wahacz czy drążek Panharda. Od kolejnego zespołu, czyli tzw. elementów sprężystych zależy z kolei jakość prowadzenia samochodu. Ich głównym zadaniem jest bowiem oddanie we właściwym momencie zmagazynowanej wcześniej energii drgań.

Dodatkowo decydując się na obniżające sprężyny, takie jak np. https://eibach.pl/page/sportline-sportowe-sprezyny-obnizajace/, możemy poprawić wygląd naszego auta, nadając mu sportowy design. Poza tym zastosowanie takiego rozwiązania w pojeździe może znacznie polepszyć jego osiągi. Ostatnia grupa, czyli elementy tłumiące, jak np. amortyzator, to zespoły, których podstawowym zadaniem jest niwelowanie drgań kół oraz nadwozia. Ich funkcjonowanie ma bardzo duży wpływ na poziom bezpieczeństwa jazdy, zwłaszcza w trakcie hamowania.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Gdzie szukać brakującej części do samochodu?
Gdzie szukać brakującej części do samochodu?
W starszych autach nieraz coś się psuje, co może doprowadzić nawet do całkowitej niesprawności pojazdu. Zazwyczaj nie są to poważne […]