Aluminium jest niezwykle powszechnym materiałem, wykorzystywanym w wielu dziedzinach. Swoją popularność zawdzięcza między innymi łatwej i dużej dostępności, a także lekkości. Wykorzystywany jest on między innymi do produkcji elementów konstrukcyjnych, jak także różnego rodzaju podzespołów maszyn oraz przedmiotów użytku codziennego. Metal ten można ulepszać na wiele sposobów, jednym z nich jest na przykład nakładanie powłok galwanicznych, o których można uzyskać więcej informacji na https://www.tegal.pl/technologie/technologie-galwaniczne/powloki-galwanotechniczne/.
Chcąc uzyskać lepsze właściwości aluminium stosuje się także bardzo często proces galwanizacji metalu. Polega on na zanurzeniu części wykonanej z danego metalu w wannie galwanizacyjnej, wypełnionej substancją, która po podłączeniu elektrod do wanny osiada na zanurzonym w roztworze elemencie. Substancja ta pokrywa go cienką warstwą ochroną, podnosząc jego właściwości fizyczne i chemiczne. Galwanizacja jest niezwykle szerokim pojęciem, które zamyka w sobie szereg procesów. W zależności od substancji znajdującej się w wannie galwanizacyjnej można wyróżnić na przykład takie procesy jak miedziowanie, które ma na celu nadać metalom walory estetyczne, ale także zapewnić przewodność prądu.
W przypadku aluminium, jego miedziowana postać wykorzystywana jest do produkcji przewodów. Chromowaniem aluminium nazywa się natomiast proces, który wykonuje się w celu poprawienia właściwości termicznych metalu oraz jego odporności na zużycie. Tak wzmocniony materiał wykorzystuje się między innymi do produkcji wszelkiego rodzaju części i podzespołów.