Spadek – jak szybko załatwić formalności?

Biznes i reklama
strefa-wiedzy
Spadek – jak szybko załatwić formalności?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Po śmierci bliskiej osoby nie ma konieczności natychmiastowego załatwiania spraw związanych ze spadkiem, ponieważ formalności tego typu w naszym kraju się nie przedawniają. W związku z tym można to zrobić w zasadzie w dowolnym momencie, oczywiście zgodnie z wszelkimi procedurami i prawem. Należy jednak pamiętać o tym, że zbyt długie odwlekanie może skutkować problemami ze znalezieniem dokumentów czy zmianą kręgu ludzi uprawnionych do dziedziczenia.

Procedura krok po kroku

Starając się o spadek, w pierwszej kolejności należy złożyć stosowny wniosek do sądu o stwierdzenie jego nabycia. Jest to formalność, ale tylko wówczas, gdy nie istnieje żaden spór między poszczególnymi spadkobiercami. W przeciwnym razie przyda nam się dobry adwokat od prawa karnego (zobacz: http://www.palucki.pl/prawo-karne/). Wracając jednak do meritum, jeśli nie istnieją żadne przeszkody, we wniosku przesyłanym do sądu rejonowego należy umieścić takie informacje, jak: własne imię i nazwisko oraz adres, imię i nazwisko osoby zmarłej oraz adres jej ostatniego miejsca zamieszkania, a także dane wszystkich spadkobierców. Ponadto trzeba koniecznie dołączyć do tego dokumentu akt zgonu, akty urodzenia dzieci spadkodawcy, a także akty małżeństwa wszystkich zamężnych córek. Wymienione dokumenty można bez trudu uzyskać w urzędzie gminy, gdzie przy okazji zostanie nam podany pesel zmarłego i pozostałe informacje. Po dostarczeniu wniosku sąd ma obowiązek ustalić krąg ewentualnych spadkobierców, przepytać ich pod przysięgą (odpowiedzialność karna w razie składania fałszywych zeznań), a następnie, po krótkiej rozprawie, wydać końcowe postanowienie. Warto podkreślić, że osobom, którym pomaga adwokat Kraków spadki zazwyczaj udaje się uzyskać szybko i minimalnym nakładem pracy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak działa tablica magnetyczna dla dzieci?
Jak działa tablica magnetyczna dla dzieci?
Tablica magnetyczna dla dzieci to niesamowity produkt, który możesz wykorzystać, aby nauczyć swoje dziecko o otaczającym je świecie. Jest bardzo […]