Rodzaje opon do widłaków – które z nich najlepiej wybrać?

Wózki widłowe to maszyny znajdujące powszechne zastosowanie w magazynach, dużych sklepach, zakładach przemysłowych, centrach logistycznych, a nawet na placach budowy. Jednymi z ich najważniejszych komponentów są opony. To właśnie od nich zależy bowiem w ogromnej mierze dobra przyczepność pojazdu do podłoża, a także sprawne pokonywanie wszelkich przeszkód (co przekłada się na komfort pracy i bezpieczeństwo operatora). Wyróżniamy dwa główne modele opon przeznaczonych do widłaków – pełne oraz dętkowe. 

Kluczowe zalety i wady każdej konstrukcji 

Od wielu lat dużą popularnością cieszą się zwłaszcza pełne opony do wózków widłowych, które są w całości wypełnione gumą. Posiadają zazwyczaj warstwę amortyzującą i warstwę bazową, dzięki czemu doskonale niwelują niepożądane drgania, nawet w trakcie przejazdu maszyny po nierównej nawierzchni. Ich pozostałe zalety to brak możliwości przebicia, długa żywotność spowodowana ponadprzeciętną wytrzymałością i niepodatność na odkształcenia. Ze względu na powyższe właściwości, opony pełne idealnie nadają się do wózków widłowych elektrycznych oraz wysokiego składowania, eksploatowanych głównie w przestrzeniach zamkniętych. Nie można w tym miejscu nie wspomnieć o nielicznych wadach, do których zaliczamy wysoką cenę i konieczność wymiany przy użyciu prasy hydraulicznej. Z kolei modele dętkowe, określane inaczej mianem pneumatycznych są wypełnione sprężonym powietrzem. Wymagają zatem dbałości o utrzymanie ciśnienia na odpowiednim poziomie. Charakteryzuje je atrakcyjna cena, znakomita amortyzacja i łatwa wymiana, ale jednocześnie mniejsza trwałość niż w przypadku pełnych odpowiedników. Montuje się je przeważnie w wózkach spalinowych i terenowych.

O Strefa Wiedzy 975 artykułów
Znalazłeś się właśnie w strefie wiedzy. Zanurkuj w oceanie ciekawych informacji, pasjonujących artykułów i przydatnych, życiowych porad!

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


piętnaście + trzynaście =