Jak uczyć dzieci poprzez wspólną zabawę?

Lajfstajl
strefa-wiedzy
Jak uczyć dzieci poprzez wspólną zabawę?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Zachęcenie do nauki dzieci bywa zmorą dla wielu rodziców. Z drugiej zaś strony wszyscy oni, w najlepszy z możliwych sposobów, chcą zadbać o prawidłowy rozwój swoich pociech. Tymczasem nauka nie musi być ani trudna, ani nudna. Z pomocą przyjść mogą nowoczesne pomoce edukacyjne. Dzięki nim nauka przestanie kojarzyć się z trudem i wysiłkiem. Stanie się jakby pożądanym efektem ubocznym naturalnej dla dzieci czynności, jaką jest codzienna zabawa. Wzrośnie motywacja i chęć do nabywania nowej wiedzy, a fakty i umiejętności zdobywane będą niemal mimochodem. Czego chcieć więcej?

Zabawa i nauka – czy można je połączyć?

Na rynku zabawek i pomocy naukowych znaleźć można specjalistyczne karty edukacyjne dla dzieci. Dostosowane są one dla najmłodszych pociech w różnym wieku i na różnych etapach rozwoju. Uczyć mogą prostego rozróżniania kształtów geometrycznych i kolorów, literek oraz cyferek. Starszym dzieciom w wieku szkolnym pomogą natomiast zapamiętać zasady tabliczki mnożenia, ortograficzne zawiłości języka polskiego, nowe słówka z języków obcych, a nawet historyczne daty. Wszystkie te karty łączy to, co w nauce najmłodszych powinno być najważniejsze – doskonała zabawa.

Dzięki wspólnemu spędzaniu czasu i wspaniałej zabawie dzieci uczą się nie tylko suchych faktów. Rozwijają w sobie też ważne kompetencje społeczne i zacieśniają więź z rodzicami, czy też rówieśnikami. Podczas gry uczą się przyjmować punkty widzenia innych osób, zaczynają rozumieć zasady współpracy i grupowego działania dla osiągnięcia wspólnego celu. Zdobywają umiejętność negocjacji i wyrażania swoich opinii z poszanowaniem innych uczestników gry oraz ich potrzeb. Uczą się także czekać na swoją kolej, kontrolować poziom frustracji, a w końcu nawet akceptować porażki i przegrywać. Wszystkie te społeczne umiejętności przydadzą się w ich późniejszym życiu. Taka nauka przez zabawę ma więc nie tylko swój książkowy, czy szkolny wymiar. Jej walory edukacyjne sięgają o wiele dalej, pozwalając dziecku odnaleźć się w otaczającym je świecie. Rozwija dziecko psychospołeczne i emocjonalnie. Takie proste połączenie zabawy z nauką daje naprawdę zaskakujące efekty. Wykorzystać je można nie tylko w domu, ale i podczas szkolnych zajęć, które dzięki temu przestaną one być nudne i monotonne.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
W jakich wnętrzach sprawdzi się narożnik?
W jakich wnętrzach sprawdzi się narożnik?
Urządzasz mieszkanie i właśnie utknęłaś przy wyborze mebli wypoczynkowych? Zastanawiasz się na co się zdecydować, który z dostępnych na rynku […]