Przegląd najpopularniejszego osprzętu żeglarskiego

Czas wolny
strefa-wiedzy
Przegląd najpopularniejszego osprzętu żeglarskiego
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Obecnie jedną z najchętniej podejmowanych aktywności w okresie wakacyjnym jest żeglowanie po jeziorach lub zatokach nadmorskich. Podstawę bezpieczeństwa stanowi tutaj dysponowanie jachtem wyposażonym we wszelki niezbędny osprzęt. Gwarantuje on komfortowe kontrolowanie trasy rejsu, a także w znacznym stopniu ułatwia obsługę poszczególnych podzespołów jednostki pływającej. Zazwyczaj obejmuje rozmaite drobne elementy wykonane z solidnej stali, ewentualnie wysokiej jakości tworzywa sztucznego.

Każdy komponent na ogromne znaczenie

Podstawowe akcesoria żeglarskie wymagane na każdym jachcie to przejścia pokładowe, przeguby, organizery, szekle, półkluzy, przelotki oraz bloczki (wpuszczane, kabestanowe itp.), które służą do precyzyjnego regulowania lin w zakresie zarówno ich luzowania, jak i wciągania. W tej kategorii warto wyróżnić również knagi szczękowe osadzone na łożyskach kulkowych, przeznaczone stricte do skutecznego zakleszczania lin w celu zapewniania im optymalnej stabilności. Kolejnym rodzajem użytecznych elementów są dwie kotwice – pługowa i zawietrzna, przydające się przede wszystkim do zatrzymywania jachtu na wodzie i ostrożnego hamowania, ale też do wygodnego manewrowania nim. Najlepiej postawić na modele wykonane ze stali nierdzewnej. Oto pozostałe wyjątkowo przydatne akcesoria osprzętowe:

  • kwasoodporne słupki relingu
  • okrągłe i prostokątne kratki wentylacyjne, odpowietrzniki oraz okna pokładowe (tzw. bulaje)
  • zatrzaski i zamki nierdzewne
  • tensjometr (do kalibrowania want masztowych)
  • różne wlewy, klapy i pokrywki
  • bandera wykonana z poliestru
  • pagaje (drewniany, teleskopowy)
  • śruby i nakrętki

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
W jaki sposób uzupełnić zapalniczkę?
W jaki sposób uzupełnić zapalniczkę?
Zapalniczka może być używana znacznie dłużej, kiedy zostanie uzupełniona jej zawartość. Tym samym kiedy zapalniczka przestaje palić nie należy jej […]