Nerwica lękowa – do czego prowadzi jej bagatelizowanie?

Nerwica lękowa to schorzenie niezwykle złożone, dotyczące szerokiego spektrum różnych zdarzeń, wywołujących w chorym ogromny lęk oraz poczucie zagrożenia. Charakterystyczne objawy to brak możliwości osiągnięcia stanu spokoju i relaksu, a także niepokojące, często mocno depresyjne myśli. Jedynym skutecznym sposobem leczenia jest w większości przypadków długotrwała terapia u specjalisty. Jeśli cierpimy na omawiane zaburzenie i interesuje nas profesjonalna terapia psychologiczna Warszawa jest miastem, w którym działa kilka najlepszych klinik w Polsce. 

Skorzystaj z pomocy specjalisty, zanim będzie za późno 

Nerwica lękowa pociąga za sobą szereg negatywnych emocji, w tym zwłaszcza lęk, niepokój, natrętne myśli oraz silne poczucie zagrożenia. Są to uczucia nierzadko dominujące całe życie osoby chorej i w znacznym stopniu utrudniające jej normalne funkcjonowanie w społeczeństwie (niemożność załatwienia prostej sprawy w urzędzie lub banku czy nawet rozmowy z drugim, nowo poznanym człowiekiem). Objawy somatyczne to natomiast problemy ze wzrokiem, słuchem i mówieniem, bóle brzucha, niedowłady kończyn, bóle w klatce piersiowej, nadmierne pocenie się i różne natręctwa ruchowe (m.in. kompulsywne mycie rąk). U podłoża tego schorzenia leży niemal zawsze trauma albo brak zaspokojenia konkretnych potrzeb emocjonalnych w okresie dziecięcym.

Niekiedy też zaburzenie wykształca się nagle, przede wszystkim wskutek wewnętrznego konfliktu pomiędzy możliwościami pacjenta, a presją ze strony otoczenia. Jeśli nerwica nie jest w żaden sposób leczona, wówczas chory może popaść w uzależnienie od alkoholu i narkotyków, całkowicie odizolować się od społeczeństwa, a nawet popełnić samobójstwo. Nierzadko też skrajnym skutkiem jest ciąża urojona, napady padaczkowe czy amnezja. Jednąz klinik, w których prowadzona jest psychoterapia indywidualna w nowoczesnym podejściu psychodynamicznym jest np. https://www.centrum-ja.com.pl/leczenie_nerwicy_lekowej/.

O Strefa Wiedzy 975 artykułów
Znalazłeś się właśnie w strefie wiedzy. Zanurkuj w oceanie ciekawych informacji, pasjonujących artykułów i przydatnych, życiowych porad!

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


18 − 3 =