Układ nerwowy wpływa na najważniejsze funkcje ludzkiego ciała, ale jednocześnie nie odpowiada za wszystkie zaburzenia występujące w jego funkcjonowaniu. Często bowiem są one wywołane przez czynniki stricte psychologiczne. W związku z tym wiele osób po prostu nie wie, z jakimi konkretnie problemami zdrowotnymi wybrać się do specjalisty neurologa. Podstawowe schorzenia wymagające wizyty w jego gabinecie to m.in. utrata przytomności, niedowład kończyć, dystonia czy przewlekły ból głowy.
Najważniejszym rodzajem dolegliwości wymagających natychmiastowej pomocy neurologa są wszelkie zmiany w układzie nerwowym o nagłym przebiegu, takie jak choćby całkowita utrata przytomności, zaburzenia świadomości uniemożliwiające albo w znacznym stopniu utrudniające kontakt z chorym, omamy i urojenia, niedowłady kończyn górnych i dolnych, poważne problemy ze wzrokiem albo słuchem, silne i długo utrzymujące się bóle głowy, kłopoty z utrzymaniem równowagi, a także wszelkie skomplikowane urazy głowy. Istnieją też przypadki mniej pilne, do których zaliczamy w szczególności:
– pogłębiające się problemy z koncentracją, orientacją i pamięcią
– regularne utraty przytomności (narastające z czasem) i częste zawroty głowy
– bóle mięśni i spowolnienie ruchowe
– podejrzenie guza mózgu
– bóle twarzy (którym towarzyszą różne objawy ruchowe) oraz bóle szyi, karku, lędźwi, kończyn i pleców
– nagłe drżenie rąk podczas silnych emocji lub po wypiciu napojów pobudzających (np. kawy)
– zaburzenia snu
Wizyta w gabinecie neurologa bardzo często poprzedza również taki poważny zabieg, jak mniej lub bardziej skomplikowana operacja kręgosłupa.