Jakie trzeba spełnić formalności, aby założyć własną firmę?

Wiele osób marzy o własnej działalności. Posiadanie firmy wiąże się bowiem z dużymi możliwościami rozwoju oraz niezależnością. Niemniej, jednak zanim będziemy cieszyć się z obliczania dochodów, musimy spełnić pewne wymagania formalne. Dlatego dobrze jest wiedzieć, co powinniśmy przygotować, aby rozpocząć naszą działalność.

Zależnie od charakteru firmy

Swój własny biznes możemy prowadzić w formie jednoosobowej działalności lub spółki. Oba te rozwiązania mają swoje wady i zalety. W tym pierwszym przypadku właściciel może w pełni decydować o losach firmy, ale przy okazji ponosi pełną odpowiedzialność prawną za wszelkie uchybienia. Dlatego wiele osób decyduje się na założenie przedsiębiorstwa jako spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Tutaj pierwszym formalnym krokiem jest napisanie umowy firmy i powołanie zarządu. Następnie ustalamy wysokość kapitału, jakim dysponujemy. Kolejną czynnością na drodze do własnego biznesu będzie rejestracja naszej spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym, a także nadanie jej numeru NIP (numer identyfikacji podatkowej). Na starcie swojej działalności przedsiębiorcy są dodatkowo zobowiązani do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych, który wynosi około 0,5% wartości kapitału firmy. Jak widać zakładanie przedsiębiorstwa, wiąże się z kilkoma formalnościami. Żeby ułatwić sobie ten proces, dobrym rozwiązaniem może być skorzystanie z usług niektórych biur rachunkowych takich jak np. https://www.drd.pl/zakladanie-spolek,465.html. Dzięki temu bowiem zyskamy fachową pomoc w dopełnieniu wszelkich dokumentacji związanych z naszym biznesem. 

O Strefa Wiedzy 923 artykuły
Znalazłeś się właśnie w strefie wiedzy. Zanurkuj w oceanie ciekawych informacji, pasjonujących artykułów i przydatnych, życiowych porad!

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


jedenaście + siedemnaście =