W jaki sposób mierzyć czas pracy swoich pracowników?

Biznes i finanse
strefa-wiedzy
W jaki sposób mierzyć czas pracy swoich pracowników?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Rejestracja i ewidencja czasu pracy to jeden z podstawowych obowiązków, nałożonych na pracodawcę przez przepisy prawa pracy. Może być ona jednak prowadzony w rozmaity sposób. Pomocne może być w tym oprogramowanie.

Co powinna zawierać ewidencja czasu pracy?

Rejestracja czasu pracy służy przede wszystkim określeniu ilości przepracowanych przez zatrudnionego godzin, zarówno w zwykłym czasie pracy, jak i nadliczbowych czy nocnych. Jest to niezbędne do prawidłowego i zgodnego z przepisami naliczenia wynagrodzeń. Pracodawca powinien również ewidencjonować dni wolne i powody ich udzielenia, usprawiedliwione i nieusprawiedliwione nieobecności pracownika, czas pracy młodocianych przyuczanych do zawodu czy godziny dyżurów (o ile te ostatnie znajdują zastosowanie w danym zakładzie pracy). Lista faktów, które winny być odnotowane jest więc długa.

Jak rejestrować czas pracy?

Rejestracja i ewidencja czasu pracy może być prowadzona w formie elektronicznej lub papierowej. Pracodawca, który decyduje się na formę papierową bierze na siebie szereg obowiązków. Przede wszystkim powinien zadbać o odpowiednie zabezpieczenie dokumentacji przed uszkodzeniem, zniszczeniem czy dostępem osób niepowołanych. Musi również zadbać o odpowiednią jej dostępność dla celów naliczania wynagrodzeń lub kontroli przez uprawnione organy. Znacznie łatwiejsza w prowadzeniu jest dokumentacja elektroniczna – pracodawca nie musi przykładowo troszczyć się o pomieszczenie do przechowywania dokumentów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak zareklamować swoją firmę na branżowych targach?
Jak zareklamować swoją firmę na branżowych targach?
Targi tematyczne stają się coraz popularniejszą formą promocji swojej działalności. Co jakiś czas hale wypełniają się przedstawicielami firm o niemal […]