Jakie parametry musi spełniać obuwie robocze?

Osoby pracujące na stanowiskach, na których narażone są na różnego rodzaju urazy muszą być wyposażone w odpowiedni ubiór. Niezwykle ważne jest także posiadanie właściwego obuwia, które ma przede wszystkim zabezpieczać stopy. Warto więc dowiedzieć się, w jaki sposób dzieli się obuwie robocze oraz czym się ono charakteryzuje.

Rodzaje obuwia roboczego 

Rodzaj stosowanego obuwia roboczego zależy przede wszystkim od stopnia zagrożenia, na jakie narażeni są pracownicy. Ze względu na budowę wyróżnia się przede wszystkim półbuty, trzewiki, buty sięgające do kolan oraz te z przedłużoną cholewką. W niektórych zakładach pracy stosuje się również sandały robocze. Biorąc pod uwagę przeznaczenie obuwie można podzielić na modele, które mają za zadanie chronić przed czynnikami chemicznymi, biologicznymi, mechanicznymi, termicznymi, a także prądem elektrycznym. Z kolei ze względu na stopień zagrożenia wyróżnia się trzy główne rodzaje obuwia. Pierwsze z nich to buty bezpieczne, które mają wzmocnienia w okolicy palców w postaci podnosków. Obuwie ochronne również posiada takie wzmocnienia, ale są one w stanie wytrzymać uderzenia o zdecydowanie mniejszej sile. Obuwie zawodowe stosuje się najczęściej i posiada ono cechy ochronne, które mają na celu zabezpieczyć stopę przed urazami, jakie mogą pojawić się w miejscu pracy. Stosuje się je wszędzie tam, gdzie nie ma konieczności stosowania butów ze wzmocnionym podnoskiem. Wszystkie buty robocze muszą być wykonane z najwyższej jakości materiałów, które będą trwałe i wytrzymałe.

O Strefa Wiedzy 965 artykułów
Znalazłeś się właśnie w strefie wiedzy. Zanurkuj w oceanie ciekawych informacji, pasjonujących artykułów i przydatnych, życiowych porad!

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


sześć + 14 =