Jakie niezbędne formalności trzeba spełnić przy zakładaniu nowej działalności?

Choć wprowadzane są co rusz nowe udogodnienia, to założenie nowej działalności wymaga spełnienia określonych warunków formalnych, które wiążą się z wypełnianiem dokumentów, odwiedzaniem urzędów czy szukaniem informacji. Na szczęście większość czynności można bezpiecznie wykonać przez internet lub korzystając z profesjonalnego wsparcia księgowego, takiego jak https://www.infopower.bydgoszcz.pl/. Od czego zacząć zakładanie działalności gospodarczej? Gdzie skierować pierwsze kroki?

Abc formalności potrzebnych do utworzenia własnej firmy

Pierwszym etapem, po przygotowaniu biznes planu, jest wpisanie firmy do CEIDG-1 (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej). Można tego dokonać osobiście we właściwym urzędzie lub korzystając z formularza online. Ten sam formularz służy później do wprowadzania wszelkich zmian danych. W formularzu należy zaznaczyć między innymi rodzaj działalności. W tym celu powstała Polska Klasyfikacja Działalności, która zawiera szczegółowy spis czynności, jakie może wykonywać przedsiębiorstwo. Do formularza CEIDG wprowadza się wyłącznie numery przypisane do wybranych czynności. Wypełniając formularz należy wybrać także formę opodatkowania podatkiem dochodowym. Na tym etapie warto również zastanowić się nad współpracą z księgowym, ponieważ w formularzu należy zaznaczyć, kto będzie zajmował się dokumentacją finansową firmy. Pozostaje jeszcze opcjonalny wybór pieczątki oraz obligatoryjne wskazanie numeru konta bankowego. Dokumenty powinny dotrzeć zarówno do ZUS, jak i właściwego Urzędu Skarbowego.

O Strefa Wiedzy 975 artykułów
Znalazłeś się właśnie w strefie wiedzy. Zanurkuj w oceanie ciekawych informacji, pasjonujących artykułów i przydatnych, życiowych porad!

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


13 + trzynaście =