Jak wybrać formę opodatkowania?

Wielu przedsiębiorców rozpoczynających swoją działalność gospodarczą, zastanawia się, jaki wybrać rodzaj opodatkowania, aby zbyt mocno nie zasilać konta Urzędu Skarbowego, a tym samym nie ucinać sobie dochodów.

Formy opodatkowania dochodu

Obecnie mamy możliwość wybierać wśród zasad ogólnych i 18% stawki podatkowej od dochodu o wysokości do 85 528 zł rocznie lub 32% przy przekroczeniu tej kwoty. Kolejną opcją jest 19% podatek liniowy zawsze w tej samej stawce, bez względu na osiągane dochody. Do uproszczonej formy księgowania należy ryczałt od przychodów ewidencjonowanych lub karta podatkowa.

Nie każda działalność jednak może rozliczać się w taki sposób, jaki przedsiębiorcy wydaje się najwygodniejszy. Ściśle określają to bowiem przepisy prawa podatkowego. Kiedy młody przedsiębiorca nie ma doświadczenia dobrze zrobi, jeśli skorzysta z możliwości, jaką są usługi księgowe.

Współpraca z profesjonalnym biurem rachunkowym

Współpraca z osobami, które są kompetencje w swojej dziedzinie sprawi, że unikniemy wielu dylematów i potencjalnych kłopotów podatkowych. Przy wyborze formy opodatkowania jaką jest ryczałt, nie możemy uwzględniać kosztów uzyskania przychodów, dlatego w niektórych branżach nie będzie korzystne zdecydowanie się na tę formą rozliczania. Przy zasadach ogólnych możemy uwzględniać ponoszone koszty, a także korzystać z ulg podatkowych na przykład tej na dzieci. Jeśli nie wiemy, co wybrać, to biuro księgowe z pewnością doradzi nam sposób, który będzie najbardziej korzystny dla budżetu firmy.

Strefa Wiedzy
O Strefa Wiedzy 492 artykuły
Znalazłeś się właśnie w strefie wiedzy. Zanurkuj w oceanie ciekawych informacji, pasjonujących artykułów i przydatnych, życiowych porad!

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


dziewięć − trzy =