Jak dobrać rolety do okna ?

close up part of roller blind

Istnieje wiele rodzajów rolet. Obecnie możemy przebierać wśród różnego typu plisów, rolet kasetowych, ekranowych, austriackich czy rolet dzień noc. Mamy również ogromny wybór pod kątem materiału wykonania, kolorystyki i przepuszczalności światła. Z jednej strony tak szeroka oferta na rynku jest niewątpliwą zaletą – z drugiej natomiast rodzi to problem, ponieważ wybierając roletę do swojego mieszkania czy domu nie wiemy, w którym kierunku powinniśmy podążać. Jak zatem dopasować roletę do okna, tak by nie dominowała ona wystroju, a zarazem w odpowiednim stopniu stanowiła uzupełnienie przestrzeni?

Co wpływa na adekwatność rolety do pomieszczenia?

Możemy wymienić wiele czynników, które decydują o tym, czy konkretna roleta pasuje do danego pomieszczenie – czy wręcz przeciwnie. Powinniśmy być świadomi przede wszystkim kilku z nich:

– przestronność pomieszczenia

– rodzaj i rozmiar okien

– stylistyka wnętrza

Pozostałe czynniki stanowią w zasadzie rozwinięcie właśnie tych trzech. Zwróćmy jednak uwagę na to, dlaczego są one tak ważne. Przestronność pomieszczenia warunkuje to, jak bardzo roleta może przyciągać uwagę. W dużych pomieszczeniach możemy wybrać w zasadzie każdy rodzaj rolety, ponieważ nie zdominują one przestrzeni. Doskonałym podkreśleniem wystroju będą na przykład rolety austriackie, ściągane jak roleta w teatrze, posiadają niezwykłe walory ozdobne. W przypadku pomieszczeń średniej wielkości powinniśmy raczej z nich zrezygnować – chyba, że odpowiadałby im charakter pomieszczenia; stonowany i elegancki pokój wejdzie w kontrast z taką roletą, stwarzając niesamowity efekt.

Średnie pomieszczenia dużo lepiej będą się komponować z wszelkiego rodzaju plisami i roletami rzymskimi. Musimy jednak pamiętać, że rodzaj rolety musi być adekwatny do wystroju – jeśli więc nie mamy pewności co do tego, lepiej postawić na tradycyjną roletę ekranową. W ramach urozmaicenia, może być to na przykład roleta kasetowa, konkretniej możemy wybrać na przykład tutaj: https://rolety24.net/rolety-w-kasecie. Rolety dzień-noc również potrafią skutecznie uatrakcyjnić wnętrze i są równie uniwersalne co ekranowe. Jeśli więc szukamy nieco bardziej niekonwencjonalnego i przy okazji praktycznego rozwiązania, będzie do doskonały wybór.

Jakie rolety zamontować w małym pomieszczeniu?

Najbezpieczniejszym wyborem w przypadku niewielkiego pomieszczenia będzie roleta ekranowa. Posiada ona bardzo prostą konstrukcję i jeśli odpowiednio dobierzemy kolor, będzie całkowicie nieinwazyjna dla przestrzeni. Nie każdy jednak będzie usatysfakcjonowany tym rozwiązaniem. Jest ono bardzo klasyczne i nie będzie pasowało osobom o bardziej wymagającym smaku, które wolą tchnąć odrobinę życia w swoje mieszkanie. Takie osoby mogą polegać na swoim zmyśle estetycznym, więc warto w takiej sytuacji rozważyć zakup rolety plisowanej, wybierzmy odpowiednią dla siebie z oferty sklepu, na przykład tutaj: https://rolety24.net/plisy – należy jednak przede wszystkim pamiętać o wystroju i roli, jaką ma odgrywać roleta. Tą rolą jest uzupełnienie wystroju wnętrza i podkreślenie jego najlepszych cech – lecz nie tylko.

Funkcjonalność jest niezwykle istotna.

Nie możemy zapominać również o praktycznym zastosowaniu rolety, jakim jest zaciemnienie pomieszczenia. Dobra roleta musi być wygodna w użyciu – pozwalając na szczegółową regulację i dostosowanie ilości wpuszczanych promieni słonecznych. Sam rodzaj rolety ma znaczenie jeśli chodzi o przepuszczalność światła – dużo ważniejszy jest jednak materiał, z którego została ona wykonana. W przypadku bardzo nasłonecznionych pomieszczeń powinniśmy wybierać materiały syntetyczne – dobrym rozwiązaniem będzie również włókno bambusowe. Są to materiały o stosunkowo niskiej przepuszczalności światła. Oczywiście bardzo trudne jest całkowite zaciemnienie pomieszczenia, ale rzadko jest to najbardziej pożądany przez nas efekt.

Jeśli nadmierna ilość światła stanowi dla nas problem, powinniśmy rozważyć zakup rolet dzień-noc, ponieważ zasada ich działania bardziej przypomina żaluzje. Chcąc mieć jednak całkowitą kontrolę nad nasłonecznieniem musimy dobrać odpowiedni rodzaj rolety. Najlepiej w tym przypadku sprawdzają się rolety ekranowe i rzymskie, ponieważ są zaprojektowane w taki sposób, aby przechwytywać światło i rozpraszać je – unikając nagrzania i nadmiernego naświetlenia w pomieszczeniu. Można powiedzieć, że wszystkie rolety są zaprojektowane w ten sposób – jest to prawda, jednak dwa wymienione rodzaje najlepiej sprawdzają się w swojej roli. Warto również rozważyć wybór wariantu w kasecie, ponieważ znacząco ułatwia on używanie rolety, zapobiegając nierównemu nakładaniu na siebie warstw materiału i dodatkowo redukuje ilość przepuszczanego światła. Szukając bardziej innowacyjnego rozwiązania, niepozbawionego funkcjonalności, należy rozpatrzeć rolety plisowane. Jeśli chodzi o ochronę przed światłem sprawują się one niewiele gorzej od poprzedniczek, a efekt wizualny, jaki uzyskamy po ich zamontowaniu może być dużo lepszy. Wszystko zależy jednak od wystroju – w niektórych pomieszczeniach lepiej sprawdzą się rolety rzymskie.

Strefa Wiedzy
O Strefa Wiedzy 492 artykuły
Znalazłeś się właśnie w strefie wiedzy. Zanurkuj w oceanie ciekawych informacji, pasjonujących artykułów i przydatnych, życiowych porad!

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


trzy × jeden =