Fachowcy zakładający instalacje elektryczne dysponują odpowiednimi narzędziami, które pozwalają im szybko, sprawnie i bezpiecznie połączyć ze sobą wszystkie elementy. Dzięki temu ich praca staje się przyjemnością, a nie męczarnią i smutnym obowiązkiem. Wśród wspomnianych narzędzi wyróżniamy te związane z czynnościami dotyczącymi okablowania, montażu puszek i całego osprzętu, a także pomiaru napięcia. Przykładem są choćby młotowiertarki, śrubokręty czy nity zatrzaskowe plastikowe.
Osoby zajmujące się na co dzień instalacjami elektrycznymi wykorzystują szereg narzędzi ręcznych i elektrycznych, a także mnóstwo dodatkowych akcesoriów. Zestaw sprzętów do tzw. brudnych prac obejmuje przede wszystkim zwijaną miarkę, ołówek monterski do nanoszenia oznaczeń, laser krzyżowy ze statywem do wyznaczania różnych płaszczyzn (zarówno pionowych i poziomych, jak i ukośnych), młotowiertarkę udarową do wiercenia otworów (wraz z akcesoriami w postaci wierteł, dłut i otwornic do puszek), a także młotek.
Z kolei do tzw. białego montażu, czyli wszelkich robót związanych z osprzętem i uzbrojeniem rozdzielni używa się próbników elektrycznych (sprawdzanie napięcia w obwodzie), taśm izolacyjnych (naprawa przewodów), śrubokrętów, noży, obcinaków oraz szczypiec izolowanych i bocznych. Nie można też zapomnieć o plastikowych opaskach do kabli. Ostatnią kategorię przydatnych narzędzi stanowią sprzęty pomiarowe w postaci:
– wskaźników napięcia – nie tylko do kontroli obecności samego napięcia, ale też ciągłości obwodów czy wartości mierzonej V
– milimetrów cyfrowych – do pomiaru prądu, rezystancji, ciągłości itp.
– cyfrowego detektora – do wykrywania pod tynkiem elementów metalowych, stalowych i drewnianych
– miernika parametrów