Badanie rezonansem magnetycznym – jakie ma zalety?

Rezonans magnetyczny (MRI) jest techniką obrazowania medycznego stosowaną do wizualizacji struktur tkanek miękkich w organizmie. MRI tworzy serię przekrojowych obrazów ciała za pomocą pola magnetycznego, fal radiowych i komputera.

W porównaniu z konwencjonalnym promieniowaniem rentgenowskim, rezonans magnetyczny głowy daje szczegółowe obrazy mózgu bez narażania Ciebie na promieniowanie. Zwykłe badanie MRI trwa około 30 minut, ale niektórzy pacjenci mogą potrzebować dodatkowego czasu na wykonanie badania z użyciem barwnika kontrastowego.

Oto kilka zalet, które sprawiają, że MRI jest cennym narzędziem:

Jest nieinwazyjny 

Podczas badania MRI lekarz nie wprowadzi niczego do Twojego ciała. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, w której konieczne jest wykonanie angiografii MRI (MRA), która polega na wstrzyknięciu barwników do naczyń krwionośnych.

Jest bezpieczny 

Ponieważ nie wykorzystuje promieniowania jonizującego (rentgenowskiego), nie ma szans na uszkodzenie w wyniku narażenia na promieniowanie lub poparzenia przez gorące przedmioty, takie jak metalowe implanty lub rozruszniki serca.

Może pokazać szczegóły, których nie może pokazać promieniowanie rentgenowskie 

Ponieważ tkanki różnią się zawartością wody i zdolnością do przewodzenia prądu, na obrazie MRI pojawiają się inaczej niż na obrazie rentgenowskim. Dzięki temu lekarze mogą dostrzec takie rzeczy, jak guzy mózgu lub uszkodzenia rdzenia kręgowego, które mogłyby zostać przeoczone przy użyciu promieniowania rentgenowskiego.

O Strefa Wiedzy 975 artykułów
Znalazłeś się właśnie w strefie wiedzy. Zanurkuj w oceanie ciekawych informacji, pasjonujących artykułów i przydatnych, życiowych porad!

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


10 + czternaście =